e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Hrad Krupka

region: Teplicko, Krušné hory, kategorie: hrady, zámky, zříceniny, města, ubytování a gastronomie

Sdílet: facebook twitter google+

Zřícenina gotického hradu, nazývaného též Rosenberk, leží na vyvýšenině nad městem Krupka, prakticky v jeho středu. Trosky hradu jsou přístupné, v jeho areálu je hotel s restaurací, v létě zde provází průvodce. U hradu je zastavení příhraniční naučné stezky, která připomíná hornickou historii města a vede přes Komáří Vížku na Cínovec, Altbenberg a Geising.

Hrad KrupkaHistorie

Hrad byl jako královský vybudován k ochraně bohatých nalezišť cínu počátkem 14. století. Hrad měl obvodovou zástavbu, obytnou věž, palácová křídla a jednu obdélnou věž. V roce 1330 dal Krupku král Jan Lucemburský lénem pánům z Koldic, takže hrad se stal šlechtickým. Podle pamětní desky na vstupní bráně dobyli hrad patrně husité. Krupky se v roce 1433 zmocnil husitský hejtman Jakoubek z Vřesovic.

V letech 1471 až 1482 dostal hrad nové, dělostřelecké opevnění, jehož základem se stala mohutná, šest a půl metru silná zeď s okrouhlými baštami. Za zdí pak stála okrouhlá věž, odkud bylo možné z hradu střílet. Obranu zajišťovaly také dvě brány. Opevnění hradu bylo na svou dobu velmi moderní a bytelné, ovšem rozvoj vojenské techniky ho překonal a hrad utrpěl vážné šrámy za třicetileté války.

Na konci 17. století byl místními rozebírán na stavební kámen. V roce 1695 byl vybudován přímo v prostorách hradu dům pro horní úředníky. Ten byl později proměněn ve výletní restauraci. Jméno Rosenberk neo Rosenburg mu zřejmě dali tepličtí lázeňští hosté, kteří sem přijížděli na výletě, patřil mezi ně i básník Goethe.

Současnost

Prostranství hradu je volně přístupné. V prostorách hradu je restaurace a hotel Růžový hrádek. O prázdninách je návštěvníkům k dispozici průvodce.

Otevřeno

Celoročně, průvodce v červenci a srpnu od úterý do neděle 10.00 - 17.00 hodin. Restaurace a hotel otevřeny denně.


Kontakty:

Hrad Krupka
Adresa: Panský dům 12, 417 41 Krupka
Telefon: 417 803 131
GPS: 50.6852N, 13.8555E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google