e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Hrad Střekov

region: Další tipy v kraji, kategorie: hrady, zámky, zříceniny, historie, ubytování a gastronomie

Sdílet: facebook twitter google+

Zřícenina hradu tyčící se nad řekou Labe leží v ústecké čtvrti Střekov a patří k nejznámějším panoramatům krajské metropole. Romantické ruiny byly vyhledávány řadou známých umělců jako byl Goethe, Mácha nebo Wágner. I dnes je oblíbeným výletním místem s restaurací.

Hrad Střekov

Historie

Podnět k vybudování hradu dal roku 1316 Jan Lucemburský, který chtěl ochránit obchodní cestu po Labi. Vystavěl ho měšťan Pešek z Veitmile a poté přešel do držení rodu Vartenberků. V polovině 16. století ho získali Lobkovicové, kterým byl na konci 20. století navrácen a patří jim dosud.

Za třicetileté války ho obsadila nejprve saská a poté švédská vojska, kteří odtud ovládali celý kraj. Válečné šrámy utrpěl také během sedmileté války, kdy v něm zase sídlila vojska pruská. Od konce 17. století není trvale obýván a popularity se dočkal opět v období romantismu 19. století. Zde se údajně inspiroval Richard Wagner k napsání opery Tannhäuser, pobýval tu i Karel Hynek Mácha a vyhlídku ze Střekova obdivoval Johann Wolfgang Goethe. Už od roku 1830 funguje na hradě výletní restaurace.

Hrad StřekovSoučasnost

Hrad je přístupný volně i s průvodcem (jen o prázdninách a mimo prázdniny o víkendech, vždy v celou). Uvnitř expozice středověkých zbraní a zbroje, model hradu. Až k terase s vyhlídkou na řeku Labe a střekovská zdymadla je možné vyjít bez vstupného. Restaurace Kovárna s celoročním provozem, letní terasa na horním nádvoří, pod hradem parkoviště zdarma. Během léta se konají festivaly a noční prohlídky.

Zajímavost

V roce 1757 byl hrad ostřelován oddíly známého generála Laudona a šest dělových koulí se zarylo do strmé skalní stěny. Všechny naráz jsou vidět z jediného místa na nádvoří. Povídá se, že pokud to místo najdete, splní se vám do šesti dní vaše přání.

Otevřeno

duben a říjen
středa - neděle 10.30 - 17.00 hodin

květen a září
úterý -  neděle 9.30 - 17.00 hodin

červenec a srpen
úterý - neděle 9.30 - 18.00 hodin


Kontakty:

Hrad Střekov
Adresa: Na Zacházce 844, 400 03 Ústí nad Labem
Telefon: +420 475 530 682
E-mail: hrad.strekov@volny.cz
Web: http://www.lobkowicz.com/cs/sbirky/hrad-strekov/
GPS: 50.6396N, 14.051E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google