e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Doubravská hora

region: Teplicko, kategorie: hrady, zámky, zříceniny, rozhledny, přírodní zajímavosti

Sdílet: facebook twitter google+

Zřícena hradu Doubravská hora nebo také Doubravka se tyčí východně od Teplic. Hrad na vysokém kopci nad městem pochází z 15. století, ve století 19. však získal podobu novogotické restaurace s vyhlídkovou věží. Slouží jako výletní místo.

Historie

Hrad postavil v roce 1483 potomek husitského hejtmana Jakoubka z Vřesovic Jan Illburk. Pozdně gotický hrad byl přestavěn nejprve v 16. století, kdy byly vybudovány nové hradby. V 17. století bylo opevnění Doubravské hory rozšířeno o nové opevnění proti ostřelování, které spočívalo v sedmi okrouhlých bateriových věžích. Mezi lety 1631 až 1640 za třicetileté války pevnost střídavě dobývali a bránili Sasové, vojáci císaře Ferdinanda a Švédové. Protože na svou dobu moderní hrad by se mohl stát útočištěm povstalců proti císaři, bylo nařízeno jeho zboření. Stalo se tak v letech 1644 až 1665.

V 19. století se objevila na kopci nad městem první hospůdka pro lázeňské hosty, v roce 1884 ji Edmund Clary-Aldringen nechal rozšířit a dostavěl západní věž hradu, která sloužila jako rozhledna. 

Současnost

Vrchol kopce nabízí výhled na Teplice, Krušné hory a České středohoří. Restaurace je uzavřena, areál provozuje Asociace víceúčelových technik sportů a činností (dřívější Svazarm).

Okolím vede školní Naučná stezka Doubravka, vybudovaná žáky ZŠ Prosetice, kterou tvoří čtyři informační tabule o historii, fauně, flóře a geologii místa.

Přístup

Z Teplic vede pod Doubravku zelená turistická značka. Parkování je možné u hotelu Panorama a tenisových kurtů, vjezd na vrchol je zakázán. Od rozcestí u restaurace Panorama vede žlutý okruh.


Kontakty:

Hrad Doubravská hora
Adresa: Doubravka 104, 41504 Teplice
Telefon: 417 537 391
E-mail: info@hrad-doubravka.cz
Web: http://www.hrad-doubravka.cz/
GPS: 50.6385N, 13.8604E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google