e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Vernerův mlýn Brloh

region: Lounsko, kategorie: technické památky, historie

Sdílet: facebook twitter google+

Vernerův mlýn BrlohJeden z mála zachovalých historických mlýnů, v němž si můžete prohlédnout kompletní technologii mletí. Součástí je muzeum mlynářství. Pořádá příležitostné akce - vaření kdoulové marmelády, adventní koncerty, historické přednášky.

Historie

Vznik brložského mlýna, součást vrchnostenského majetku cítolibského panství, je možno ohraničit první čtvrtinou 17.století (zřejmě kolem r.1630). V jeho držení se vystřídaly čtyři významné mlynářské rody tohoto regionu – Kopřivovi, Haberzettlovi, Sochorovi a Vernerovi. Jeden z členů prvně jmenované rodiny má na domě pamětní desku, ovšem nikoliv coby slavný mlynář, ale jako významný skladatel chrámové hudby, která proslavila nedaleké Cítoliby.

Hlavní, pozdně barokní budova mlýna, která byla při modernizaci technologie na přelomu 18. a 19. století opatřena stylově velmi čistou a dekorativně uměřenou empírovou fasádou, je členěna do dvou prostorových celků. Levá, dvoupodlažní část sloužila administrativním a bytovým účelům, pravá, pětipodlažní část obsahuje vlastní mlecí provoz. 

Současnost

Ve mlýně se přestalo pracovat již před 2. světovou válkou, takže se dochoval v nezměněné podobě do dnešních dnů. Potomci mlynáře ho opravili a zpřístupnili veřejnosti. Součástí expozice je historická pekárna a muzeum mlynářství.

Otevřeno

od června do září každý víkend od 11.00 do 17.00 hodin, poslední prohlídka začíná v 16.00 hodin

kalendář akcí

Vernerův mlýn Brloh


Kontakty:

Vernerův mlýn Brloh
Adresa: Brloh 26, 440 01 Louny
E-mail: vernermlyn@seznam.cz
Web: http://www.vernermlyn.cz/
GPS: 50.3236N, 13.8243E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google