e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Hrad Kostomlaty

region: Teplicko, České středohoří, kategorie: hrady, zámky, zříceniny, rozhledny

Sdílet: facebook twitter google+

Hrad KostomlatyZřícenina hradu Kostomlaty z počátku 14. století leží nad stejnojmennou obcí v Českém Středohoří. O hrad pečuje Občansk sdružení pro záchranu Kostomlaty, kterému se podařilo odstranit náletové dřeviny, hrad zabezpečit a opravit vyhlídkovou věž, která poskytuje výhled na Krušné hory a České středohoří.

Historie

Hrad postavili kolem roku 1333 páni z Rýzmburka, Hrabišicové. Dříve byl ztotožňován s vybájeným hradem Sukoslav kronikáře Václava Hájka z Libočan. Přístup k němu byl veden přes dolní hrad chráněný okrouhlou věží. Horní hrad byl ochraňován hradbami a parkánem. V jihozápadní části byla vybudována okrouhlá věž s podsebitím, tvořící dnešní siluetu hradu. V průběhu 17. století hrad zpustl. V polovině 19. století vyrostl na dolním nádvoří výletní hostinec, z něhož jsou nyní už jen ruiny.

Přístup

z Kostomlat pod Milešovkou vede zelená turistická značka s prudkým stoupáním. Další možností je odbočit ze silnice Kostomlaty-Milešov vpravo k rybníčku a dát se po zelené a trase Naučné stezky Březina.

Otevřeno

Hrad je volně přístupný, bez vstupného.


Kontakty:

Hrad Kostomlaty
E-mail: hradkostomlaty@seznam.cz
Web: http://www.sweb.cz/hradkostomlaty
GPS: 50.5543N, 13.8794E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google