e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Milešovka

region: České středohoří, Další tipy v kraji, kategorie: hory, rozhledny, příroda

Sdílet: facebook twitter google+

Nejvyšší hora Českého středohoří s nadmořskou výškou 836,6 metru. Na vrchol vede turistická značka, nachází se na ní meteorologická observatoř a pracoviště Ústavu fyziky atmosféry AV ČR s rozhlednou. Od roku 2003 je zde nové turistické zázemí s občerstvením a možností ubytování. Milešovka nabízí nádherný výhled. Patří mezi největrnější a nejbouřlivější místa v České republice a německy se jí říká Hromová hora.

MilešovkaPříroda

Z geologického hlediska je Milešovka kupou budovanou sodalitickým trachytem. Má krásný kuželovitý tvar, příkré zasleněné svahy. Vyskytuje se zde řada chráněných druhů ptactva, hmyzu a měkkýšů a také rostlin, je vyhlášena národní přírodní rezervací. Významnou lokalitou jsou tzv. Výří skály.

Historie

V 19. století se stala častým výletním místem, o rozvoj turistiky se zasloužil zejména Horský spolek v Teplicích. Často vrchol navštěvovali lázeňští hosté z Teplic. Již v roce 1820 zde hostinský z Velemína vybudoval hostinec, doplněný později o chaty, prostranství pro tanec, kapličku a malý obchod se suvenýry. Na vrcholu Milešovky byla v roce 1905 otevřena meteorologická stanice a rozhledna s vyhlídkovým ochozem. Německý přírodovědec a cestovatel Alexander von Humboldt označil Milešovku za třetí nejkrásnější vyhlídku na světě.

Přístup

Na vrchol vede z Černčic modrá značka, z Milešova pak červená. Jde o náročný výstup s převýšením 450 metrů z Milešova a 350 metrů z Černčic.

Služby

Na vrcholu se nachází prosklená vyhlídka, terasa, občerstvení, toalety, informační servis, možnost ubytování - otevřeno denně od 9.00 do 16.00 hodin.
Meteorologická stanice pořádá Dny otevřených dveří, zpravidla v březnu a září.


Kontakty:

Milešovka
GPS: 50.555N, 13.9311E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google