e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Zámek Teplice

region: Teplicko, kategorie: hrady, zámky, zříceniny, muzea, galerie, přírodní zajímavosti

Sdílet: facebook twitter google+

Zámek TepliceTeplický zámek leží v lázeňské části města, má klasicistní podobu a v současné době slouží jako muzeum a výstavní prostory. Jeho předchůdcem byl klášter královny Judity, na níž upomíná expozice muzea. Za zámkem leží rozsáhlý zámecký park v anglickém stylu s upravenými cestami, altány, rybníky a letním občerstvení - oblíbené místo procházek lázeňských hostů i obyvatel města.

Historie

Začátek historie zámku sahá do 2. poloviny 12. století, kdy královna Judita založila "u vod teplých" klášter benediktinek s kostelem Jana Křtitele. Teprve později ze zdejší osady vznikly Teplice. Za husitských válek byl klášter poškozen a v 15. a 16. století se přeměňuje na panské sídlo, z něhož se dochovaly gotické a renesanční prvky v hlavní budově a zámecký kostel. Kolem roku 1600 vzniká altán zvaný Kolostujovy věžičky. Za Clary-Aldringenů, kteří měli zásadní vliv na celé Teplice a okolí, dochází k barokní přestavbě včetně stavby sousedního Zahradního domu. Poslední přestavba započatá v roce 1787 má klasicistní charakter a přibývá divadlo a zahradní salon. Uvnitř zámeckých budov jsou dochovány hodnotné interiéry jako např. sál s malovaným kazetovým stropem, rokokový sál s bohatou štukovou výzdobou provedenou francouzskými řemeslníky v roce 1772 či pokoje s rokokovým, empirovým a biedermeierovským vybavením. 

Současnost

Zámek TepliceV zámku sídlí Regionální muzeum v Teplicích a v rámci jeho prohlídek je možné shlédnout jak nejstarší historii Juditina kláštera, tak historickou podobu místností. Dále je v prostorách zámku Jazz club Teplice.

Zámecká zahrada

Součástí zámku je rozlehlá volně přístupná zámecká zahrada, jejíž historie sahá do 16. století. Její současná podoba pochází z 18. století ve stylu volné krajiny anglických parků a je díle Clary-Aldringenů. V parku jsou dva rybníky s umělými ostrůvky.

Součástí zahrady je Zahradní dům, dnes provozovaný příležitostně k představením Domem kultury Teplice. Mezi další stavby v zahradě patří Labutí domek - kryté přístaviště výletních loděk či Apollonův chrámek.

V létě funguje na zámeckém rybníku půjčovna loděk, poblíž dětské hřiště a občerstvení a oblíbený výběh opic. Od 30. let bylo v areálu také koupaliště, dnes zaniklé. Zámeckým parkem vedou turistické trasy.


Kontakty:

Zámek Teplice
Adresa: Zámecké náměstí 14, 415 01 Teplice
GPS: 50.6374N, 13.8258E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google