Františkánský klášter Kadaň
region: Chomutovsko, Dolní Poohří, kategorie: sakrální památky, muzea, galerie, historie
Sdílet:
Patří mezi národní kulturní památky a je jednou z výrazných dominant Kadaně. Klášter je nejstarším poutním místem Čtrnácti svatých pomocníků v českých zemích. V areálu se nachází Městské muzeum, které má i další expozice v Kadani.
Historie
Jeho vznik je opředen legendou, podle níž na jeho dnešním místě stálo městské popraviště. Na něm měl být oběšen šlechtic, který se vzepřel panovníkovi, a cestou na popraviště prosil skrz své svaté pomocníky Boha o odpuštění. Zachránilo mu to život - přestože visel na šibenici tři dni a tři noci, nezemřel. Byl proto osvobozen a město na tomto místě postavilo kapli Čtrnácti svatých pomocníků. Historie kaple začíná někdy kolem roku 1470. Kolem 1474 přichází františkáni do kadaňské kaple a budují první konventní budovu. Začínají také se stavbou nového trojlodního kostela, který byl dokončen a vysvěcen v roce 1480. Příznivci a o rok později majiteli kláštera se stává rod Lobkoviců, usídlených na nedalekém Hasištejně, kteří si ho vybírají jako za místo svého posledního odpočinku. Ještě v 15. století byl vybudován kamenný konvent, čtyřkřídlá stavba obklopující malý dvůr. Třicetiletá válka a náboženské spory zbrzdily rozvoj kláštera. Teprve ve druhé polovině 17. století se budovy opravují a kostel byl nově vybaven. Během války mezi Habsburky a Francií v roce 1742 došlo přímo na půdě kláštera k zuřivé bitvě, což dodnes připomínají prostřílená barokní vrata. Reformy císaře Josefa II. vedly ke zmenšování poštu řeholníků a na konci 18. století bylo františkánům zakázáno žebrat. Během druhé světové války byli františkáni donuceni předat část budov Hitlerjungend a v roce 1950 byl klášter komunistickou mocí definitivně uzavřen. Byl využíván jako archív a jeho budovy chátraly.
Současnost
Do majetku řádu františkánů se vrátil opět v roce 1991, ovšem z finančních důvodů přechází v roce 1994 areál do správy litoměřického biskupství, které pronajalo objekty městu Kadaň. Poutní kostel Zvěstování Panny Marie a Čtrnácti svatých pomocníků slouží církevním účelům. V budově sídlí Městské muzeum, které nabízí také prohlídky kadaňského hradu, bašty a výstup na radniční věž.
Františkánské zahrady
Součástí areálu je volně přístupná zahrada. U příležitosti svátku svatého Václava se zde koná slavnost vinobraní. V areálu kláštera jsou totiž vinice a také ukázka původního pěstování chmele a děti si mohou prohlédnout několik domácích zvířat v minizoo. V zahradách se koná Františkánské léto - divadlo a koncerty pod širým nebem i další akce.
Prohlídky
Městské muzeum nabízí tři prohlídkové okruhy - 1. Pohledy do minulosti Kadaně. 2. Život v klášteře včetně návštěvy klášterního kostela, 3. Mineralogické zajímavosti, zkameněliny a archeologie
Zajímavosti
Gotická částečně malovaná fasáda kláštera pochází z konce 15. století. Vnitřní stěny klášterní chodby jsou zdobeny freskami z období pozdní gotiky a rané renesance, ovlivněné školou saského malíře Lucase Cranacha staršího. Lobkovické pohřebiště se skládá ze soubor náhrobků opět z přelomu gotiky a renesance. Nejznámějším mezi nimi je tumba Jana Hasištejnského z Lobkowicz, zakladatele kláštera, z roku 1517 od Ulricha Creutze. Unikátem kláštera jsou sklípkové klenby z konce 15. století, které nechal vyrobit právě Hasištejnský a které zdobí několik interiérů, určených právě k užívání tomuto rodu.
Otevřeno
duben - červen, září a říjen
úterý - pátek, prohlídky od 15 a 16 hodin
sobota, neděle, prohlídky od 11, 12, 13, 14, 15, 16 a 17 hodin
červenec a srpen
úterý - neděle, prohlídky od 11, 12, 13, 14, 15, 16 a 17 hodin
kalendář akcí
Kontakty:
Františkánský klášter Kadaň
Adresa: Františkánský klášter 474, 432 01 Kadaň
Telefon: 474 341 295, 602 104 245
E-mail: muzeum@kultura-kadan.cz
Web: http://www.kultura-kadan.cz/muzeum
GPS: 50.379N, 13.2582E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google
Zajímavá místa v regionu
Další místa v této kategorii do 15 km
Další místa mimo kategorii do 5 km
Přečtěte si v magazínu