e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Zřícenina kostela svatého Štěpána

region: Lounsko, Dolní Poohří, kategorie: sakrální památky, hrady, zámky, zříceniny, historie

Sdílet: facebook twitter google+

Tajuplné a ukryté místo, které připomíná pohádkovou Zahradu Jiřího Trnky, najdete uprostřed polí mezi Mašťovem a Chotěbudicemi na Podbořansku. Zbytky kostela a hřbitov jsou jediným pozůstatkem zaniklé obce Mladějov. 

Zřícenina kostela svatého ŠtěpánaHistorie

Středověká ves Mladějov byla zničena německými křižáky, kteří tudy táhli v roce 1421 během husitských válek. Její existenci připomíná jedna cesta mezi Chotěbudicemi a Mašťovem a jednak zřícenina kostela svatého Štěpána. Původně gotický kostelík s barokními úpravami byl ještě v 18. století udržován. Ve 20. století byl určen k demolici, ale naštěstí k ní nedošlo.

Zřícenina kostela svatého ŠtěpánaSoučasnost

Zřícenina kaple bez střechy je obklopena dodnes funkčním hřbitovem a obehnána zdí. Jde o krásné zastavení, které stojí za výlet. Před hřbitovem stojí kamenný sokl, zřejmě pozůstatek kříže nebo sochy.

Přístup

Nejvhodnější přístup je z obce Chotěbudice, za statky po polní cestě směrem na Mašťov, cca 1,5 kilometru. Cesta je sjízdná i pro kola a terénní auta. V turistické sezóně je možné využít Doupovskou dráhu z Kadaně do Krásného Dvora, zastávka Chotěbudice - pěšky 2,3 km.


Kontakty:

Zřícenina kostela svatého Štěpána
Adresa: Chotěbudice
GPS: 50.2681N, 13.3231E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google