e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Kostel svatého Vavřince v Želině

region: Chomutovsko, Dolní Poohří, kategorie: sakrální památky, historie

Sdílet: facebook twitter google+

Malebný gotický kostelík obklopený hřbitovem stojí na vysokém ostrohu nad řekou Ohří nad želinským meandrem. Zatím není běžně přístupný, ale o jeho obnovu a oživení se pokouší občanské sdružení Přátelé kostela svatého Vavřince v Želině.

Kostel svatého Vavřince v Želině

Historie

Kostelík je zřejmě starší než samotná ves a postaven byl v první třetině 13. století. Archeologické průzkumy potvrdily jeho románský původ. Gotické podoby se dočkal kolem roku 1484, jak je uvedeno na portálu kostela. Teprve v té době byl zasvěcen svatému Vavřinci. Spravovalo ho město Kadaň, od konce 16. století patřil luteránům, později byl součástí vintířovského panství. V roce 1961 kostel vyhořel a měl být dokonce zbouřák. Nakonec ale archeologický průzkum prokázal jeho historickou hodnotu a kostel byl částečně opraven. Vzácné vybavení kostela, včetně oltáře ze 16. století bylo přesunuto do chomutovského muzea.

Některé legendy uvádí, že u kostela stál od 13. století do husitských válek klášter magdalenitek.

Současnost

Kostel se pravidelně otevírá u příležitosti Svatovavřinecké pouti (svátek 10. srpna). O oživení kostela a opravu přilehlého hřbitova se snaží občanské sdružení Přátelé kostela svatého Vavřince v Želině, které již na sezónu 2017 připravuje kulturní akce a pravidelné otevírací doby.

Přístup

Autem značená odbočka na obec Rokle ze silnice Kadaň - Žatec, za železničním viaduktem doleva. Pěšky z Kadaně po zelené po pravém břehu Ohře, z centra necelé 2 km. Zajímavým výletem je využití Doupovské dráhy ze zastávky Kadaň-předměstí do zastávky Želina a odtud po železné ke kostelu a zpět do Kadaně.

Otevřeno

červenec a srpen
sobota, neděle 10.00 - 18.00 hodin
ostatní dny podle akcí nebo informací na dveřích kostela


Kontakty:

Kostel svatého Vavřince Želina
Adresa: Želina, obec Rokle
Web: http://www.zelina.cz/
GPS: 50.3657N, 13.284E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google