e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Lapidárium zaniklých obcí Vintířov

region: Chomutovsko, Dolní Poohří, kategorie: historie, přírodní zajímavosti, sakrální památky

Sdílet: facebook twitter google+

Zapomenutou historii měst a obcí v Doupovských horách, vysídlených v druhé půli 20. století, připomíná v obci Vintířov, na okraji vojenského prostoru, lapidárium. Najdete ho na návrší nad Vintířovem u poutní kaple Panny Marie Pomocné. 

Lapidárium zaniklých obcí VintířovLapidárium vzniká úsilím členů občanského sdružení Klub historických památek Radonicka u poutní kaple na Vintířovském vrchu. Ze zaniklých měst a obcí Doupovských hor, které byly vysídleny v 50. letech letech kvůli budování vojenského prostoru Hradiště, sváží kamenné artefakty. Prvním byl žulový pomník Dr. Hanse Kudlicha z roku 1933 od dnes již zaniklé Kudlichovi rozhledny na vrchu Složiště. Následně byl obnoven starý nápis a kámen byl osazen na Vintířovském kopci. Dnes je v jeho okolí podobných artefaktů - božích muk, podstavců, ostění oken či dveří a dalších kamenných fragmentů ze zničených domů přes padesát.

Společně s poutní kaplí je lapidárium připomínkou bohaté historie i pohnutých okamžiků zkázy regionu na úpatí Doupovských hor.

Přístup

Neznačená cesta vede od kostela svaté Markéty na vintířovské návsi severně okolo starého a nového zámku lesní cestou, cca 1,5 km.


Kontakty:

Lapidárium zaniklých obcí Vintířov
Adresa: Vintířov
GPS: 50.3111N, 13.2758E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google