e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Zámky Vintířov

region: Chomutovsko, Dolní Poohří, kategorie: hrady, zámky, zříceniny, přírodní zajímavosti

Sdílet: facebook twitter google+

Ve Vintířově na úpatí Doupovských hor stojí hned dva zámky, starý renesanční a nový klasicistní. V dezolátním stavu jsou však oba dva, stejně jako někdejší zámecký park, kde jsou chráněné památné stromy.

Nový zámek VintířovHistorie

Původně zde zřejmě stály tvrze. Renesanční zámek obklopený vodním příkopem nechal vystavět Albrecht Šlik v polovině 16. století. Po bitvě na Bílé hoře se na vintířovském panství vystřídalo několik vysokých vojenských velitelů a v roce 1664 ho zbídačené kupují Losynthalové. Ti se zasloužili o rozkvět Vintířova i okolí a postavili též kapli na Vintířovském vrchu. Práce na novém zámku začaly již v roce 1717, ale stavba pokračuje až o sto let později podle plánů francouzského architekta Jeana Moreau, když panství vlastní Windischgratzové. Nový klasicistní zámek by propojen se starým prosklenou chodbou se zimní zahradou, starý zámek se využíval pro správu panství. Poslední přestavba v novogotickém duchu se uskutečnila po roce 1868, kdy zámek s panstvím získali Lobkovicové, kteří zároveň rozšířili park. Těm patřil až do roku 1948, později zde byly vojenské statky, učiliště a mateřská škola.

Současnost

Zámky byly vráceny potomkům původních majitelů, nicméně jejich opravy nebo záchrana nikdy nezačaly. Celý areál je v dezolátním stavu, budovy rychle chátrají a jsou zarostlé. Za návštěvu však stojí blízký Vintířovský vrch s kaplí a lapidáriem zaniklých obcí. Na půdě zámku se v roce 1989 podařilo objevit renesanční kamenný oltář z kostela v Zahořanech, který byl považován za ztracený. Vystaven v chomutovské radnici v muzeu


Kontakty:

Starý a nový zámek Vintířov
Adresa: Vintířov 1, 431 55 Radonice
GPS: 50.306N, 13.2741E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google