e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Zřícenina tvrze Pětipsy

region: Chomutovsko, Dolní Poohří, kategorie: hrady, zámky, zříceniny

Sdílet: facebook twitter google+

Zřícenina tvrze, později přestavěné na zámek, nedaleko Nechranické přehrady je upomínkou na rod Pětipeských z Chýš a Egerberga. Chátrající stavba vodní tvrze dnes už nabízí jen obvodové zdi.

Zřícenina tvrze PětipsyHistorie

Pětipsy získal od krále Jana Lucemburského za věrné služby během výprav v léno Fridrich z Egerbergu v roce 1332. Vystavěl ze tvrz s vodním příkopem a začal se psát Pětipeský. V 16. století se majitelé rychle střídali a kolem roku 1560 začali Hrobčičtí s přestavbou na renesanční zámek. Posledními šlechtickými majiteli byli Thunové z Klášterce, kteří zámek využívali ke správě statku a později ho pronajímali majiteli zdejšího cukrovaru Gustavu Hodkovi. Jeho rodina ho později odkoupila a vybudovala v okolí okrasnou zahradu. Po roce 1948 zámek převzaly státní statky, které ho zdevastovaly.

Současnost

Zámecký areál má nyní občanské sdružení Via Levamente, které se pokouší o jeho záchranu. Zámek je však uzavřen a oplocen s výstrahou, že se jedná o chráněnou památku a vstup je zakázán. Dvůr je však otevřen. Jeho stav je velmi špatný a patrné jsou dnes spíš pozůstatky původní tvrze.

Přístup

Pozůstatky tvrze leží na západním okraji obce Pětipsy na Chomutovsku. Najdete ho mezi centrem obce a železniční zastávkou Doupovské dráhy, která jezdí v sezóně vždy o víkendu z Kadaně.


Kontakty:

Zřícenina tvrze Pětipsy
Adresa: 431 53 Pětipsy
GPS: 50.3207N, 13.3474E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google