e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Zámek Krásný Dvůr

region: Lounsko, Dolní Poohří, kategorie: hrady, zámky, zříceniny, přírodní zajímavosti

Sdílet: facebook twitter google+

Zámek Krásný DvůrStátní zámek obklopený francouzskou zahradou a rozsáhlým anglickým parkem s mnoha romantickými stavbami leží na okraji obce Krásný Dvůr nedaleko Podbořan.

Historie

První zmínky o Krásném Dvoře pocházejí ze 13. století. Z původní tvrze nechal po polovině 16. století Jan Mašťovský z Kolovrat vystavět renesanční sídlo. Významným datem byl rok 1649, kdy panství koupili Černínové. Ti nechali zámek počátkem 18. století přestavět do barokní podoby podle plánů známého českého architekta Františka Maxmiliána Kaňky. Zámek tak dostal podobu trojkřídlé jednopatrové stavby s dvoupatrovým hlavním traktem s dvorem, obklopeným hospodářskými budovami. Na konci 18. století pak další z Černínů nechal vybudovat rozsáhlý anglický park, první svého druhu v Čechách. Zámek sloužil jako rekreační sídlo Černínů.

Současnost

Zámek Krásný DvůrZámek nabízí expozici historických interiérů s dobovým zařízením a sbírkami skla, kameniny, hodin, výtvarných děl a dobového porcelánu z 18. století a dalších uměleckých předmětů. Významná je knihovna, v níž se soustředily sbírky z okolních zámků (Petrohrad, Chyše, Hartenberg, Slabce). Zajímavostí je barokní obrazový soubor 42 psích portrétů od P. V. Bergera.
V sezóně funguje na zámku zámecká kavárna. U zámku kapacitní placené parkoviště.
Zámecký park je volně přístupný bez vstupného.

Zámecký park

Zámek obklopuje jeden z největších parků v Čechách - má okolo sta hektarů. Byl založen Janem Rudolfem Černínem v letech 1783 až 1793 v anglickém stylu, jako první svého druhu v Čechách. Jeho stavitelé využili původního rozložení starých stromů, kterým přizpůsobili úpravy celého údolí. Park je doplněn řadou uměle vytvořených zákoutí a romantických staveb. K pozoruhodným stavbám patří pavilón Gloriet u Velkého rybníka, antický chrámek Panův templ, Goethův pavilón (Lusthaus) s jeho bustou, Ptačí voliéra, zbytky pustevny či holandský statek. V parku roste přes sto druhů dřevin, výhradně původně domácích nebo zdomácnělých. Za prohlídku jistě stojí Goethův dub, jehož stáří se odhaduje na tisíc let a obvod kmenu přesahuje devět metrů. Upraveno je také nejtěsnější okolí zámku - čestný dvůr a průčelí. Za východní částí zámku je pak francouzská zahrada.

Golf

Na okraji zámeckého parku u neogotického templu leží šestijamkové golfové hřiště. Více informací o hře na www.golfkd.cz.

Otevřeno

duben
soboty, neděle, svátky 10.00 - 17.00 hodin

květen a září
denně mimo pondělí 10.00 - 17,00 hodin

červen až srpen
denně mimo pondělí 10.00 - 18,00 hodin

říjen
soboty, neděle, svátky 10.00 - 16.00 hodin

Prohlídky začínají každou celou hodinu a trvají přibližně 45 minut. Poslední prohlídka začíná hodinu před koncem otevírací doby.

kalendář akcí


Kontakty:

Zámek Krásný Dvůr
Adresa: Zámek č.1, 439 72 Krásný Dvůr
Telefon: 415 210 004, 415 210 036
E-mail: krasnydvur@npu.cz
Web: https://www.zamek-krasnydvur.cz/cs
GPS: 50.2517N, 13.37E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google