e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Janovská přehrada

region: Mostecko, Krušné hory, kategorie: technické památky, přírodní zajímavosti, hory

Sdílet: facebook twitter google+

Janovská přehrada

Vodní nádrž u osady Křižatky nad Litvínovem - Janovem v Krušných horách se též nazývá Mostecká nádrž, neboť zásobuje vodou města Most. Vznikla přehrazením Loupnice na začátku 20. století a jde o chráněnou technickou památku. Samotná přehrada není volně přístupná, ale okolím vede turistická cesta. Jde o krátký výlet vhodný pro děti.

Historie

Nádrž nechalo vystavět město Most, kterému na začátku 20. století přestaly postačovat zdroje pitné vody. Plány na přehrazení Hamerského údolí byly dokončeny v roce 1908, samotná stavba hráze však začala až v roce 1911. Hráz začala zadržovat vodu v lednu roku 1914.

Parametry

Hráz patří k nejvyšším zděným hrázím v ČR, maximální výška hráze nad terénem přesahuje 45 metrů, je dlouhá 225 metrů a široká 4,5 metru. Nádrž má objem 1,67 milionu metrů krychlových vody.

Přístup

Na hráz a břehy je z důvodu ochrany vody přístup zakázán, okolím ale vedou turistické cesty. Dobrý přístup je z osady Křižatky po modré a od rozcestí Nad Křižatkami, kde je konečná autobusu z Litvínova, také po červené. Z osady Lounice (a z Litvínova) vede k přehradě červená značka.

 


Kontakty:

Janovská přehrada
GPS: 50.6105N, 13.5583E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google