e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Flájský plavební kanál

region: Mostecko, Krušné hory, kategorie: technické památky, hory, naučné stezky

Sdílet: facebook twitter google+

Plavební kanál Fláje - Clausnitz v Krušných horách byl vybudován v 17. století pro plavení dřeva z hor do saského Freibergu. Patří k nejstarším památkám v České republice, je o 160 let starší než podobné kanály na Šumavě. Od roku 2012 je trasa podél kanálu opravená, včetně vybudovaného hraničního můstku a ideálně přístupná pro turisty. Na webu si můžete také prohlédnout filmy, které o plavebním kanály vznikly.

Flájský plavební kanálHistorie

Impulsem k vybudování kanálu pro plavební dřeva byla rostoucí potřeba hutí, ale i domácností v okolí saského města Freibergu. Z lesů Krušných hor se dřevo - většinou jako dřevěné uhlí - dopravovalo koňskými povozy, což bylo v horském terénu obtížné. Proto se začalo plavit, nejprve na Freiberské Muldě (již v polovině 15. století). První nápady na využití Fláského potoka nebo-li Flöhy pochází již z roku 1560, vyměřování proběhlo v letech 1569 až 1574. Samotnou stavbu v letech 1624 až 1629 financoval saský kurfiřt Johann Georg.

Flájský plavební kanálPlavební kanál

Plavební kanál začínal ve Flájích a končí po 18,2 km v Clausnitz, kde přechází do Freiberské Muldy, po které bylo dřevo dopravováno dále do Freibergu. Jeho stavba je dokladem technické zdatnosti tehdejších zeměměřičů i stavitelů, neboť se dokázali vypořádat s malým spádem i neprostupným horským terénem, kde bylo nutné občas prosekávat i skálu.

Dřevo se plavilo v přesných délkách 1,27 m vždy na jaře, kdy byl dostatek vody. V roce 1874, po stavbě Moldavské horské dráhy, přestal plnit svou původní úlohu a částečně zanikl, nicméně brzy se stal turistickým výletním místem. Ve 30. letech 20. století vzniká z iniciativy Klubu českých turistů stezka podél kanálu z Flájí do Českého Jiřetína, kde je kanál nejvíce zachován.

Naučná stezka

Od roku 2012 probíhaly opravy na místech, kde byla stezka neprůchodná, postaven byl hraniční můstek na Bystrém potoce a také osazeny informační tabule. Stezka měří 18 kilometrů a vede z Flájí do saského Clausnitz.

Přístup

Na Flájích je možné zaparkovat u hráze přehrady směrem na Moldavu a poté sejít asi 500 metrů po silnici směr Český Jiřetín, kde vpravo začíná stezka. Další přístup ke stezce je možný například ze silnice Český Jiřetín - Horní Ves, kterou stezka protíná (červená značka). Stezka není všude sjízdá pro cyklisty.


Kontakty:

Flájský plavební kanál
Adresa: Český Jiřetín
Web: http://www.flajsky-plavebni-kanal.eu/
GPS: 50.6927N, 13.5778E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google