e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Kounovské kamenné řady

region: Lounsko, kategorie: přírodní zajímavosti, naučné stezky, historie

Sdílet: facebook twitter google+

Kamenné řady u Kounova jsou tajuplným místem v přírodním parku Džbán na Lounsku, jejichž původ a účel je dosud zahalen tajemstvím. Krátká tříkilometrová procházka (jedním směrem) vás zavede mezi stovky kamenů, naskládaných v přesných řadách od severu k jihu, které ze záhadných důvodů vytyčili naši předci.

Kounovské kamenné řady

Kamenné řady se nachází na jedné z náhorních plošin, kterým přírodní park Džbán známý. Tato se jmenuje Na Rovinách a vytváří zvláštní lesní společenství s neobvyklými přírodními podmínkami. Zřejmě proto si místo vybrali naši předci k rozmístění velkého množství kamenů – podle výpočtu až dva tisíce kusů. Na vrchu plošiny najdete 14 rovnoběžných severojižních řad dlouhých 350 až 450 metrů. Z řad pak vybočují obří kameny – Gibbon a Peagas. Z jejich vzájemné pozice lze zaměřit východy Slunce a Měsíce v určité dny. 

Co řady znamenaly? O to se vědci i amatérští badatelé přou. Nejuvěřitelněji zní možnost, že šlo k astronomický kalendář. Mohly sloužit k nějakým kultovním účelům, další teorie tvrdí, že mají souvislost s rozměřováním parcel. Podle některých odvážných tezí šlo k přistávací dráhy pro mimozemské civilizace či zvláštní způsob pěstování chmele. Záhadou také zůstává, jak byli naši předci schopni tak velké kameny přemísťovat. Každopádně o přírodní úkaz nejde – kopec je z opuky, zatímco balvany jsou křemencové.

Historie

Objevil je v roce 1934 kounovský učitel Antonín Patejdl. Podle historiků bylo toto místo, ostatně jako celé Džbánsko, osídleno už v mladší době kamenné a nedaleko – u hájovny - jsou pozůstatky dávného hradiště. Dnes je plošina zarostlá stromy, které jsou ale v těsné blízkosti řad vykáceny, což dojem přímek ještě umocňuje.  

Cesta

Ideální nástupní místo je centrum obce Kounov na Lounsku. Žlutá trasa vás dovede nejprve k poutní kapli svatého Vojtěcha a u hájovny se napojíte na naučnou stezku, která míří až k megalitickým řadám. Cesta je taktéž možná od nádraží Mutějovice po trase naučné stezky, která se věnuje především přírodním zajímavostem Džbánska.

Muzeum

V domě U tří lip v Kounově si můžete prohlédnout stálou expozici věnovanou zdejším záhadám i 'všední' historii. V muzeum jsou k dispozici suvenýry a mapa.

Otevřeno

Kamenné řady přístupné celoročně volně.

Dům u Tří lip Kounov:
duben-říjen
úterý - neděle 10.00 - 17.00 hodin 


Kontakty:

Kounovské kamenné řady
Adresa: Kounov, 270 06 Kounov
Telefon: 313 119 822
E-mail: kounov@obec-kounov.cz
Web: http://www.obec-kounov.cz
GPS: 50.2257N, 13.6942E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google