e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Přírodní park Džbán

region: Lounsko, kategorie: příroda, naučné stezky, přírodní zajímavosti

Sdílet: facebook twitter google+

Park se rozkládá na pomezí severních a středních Čech. Je z více než poloviny pokryt lesy a pramení v něm řada potoků. Byl vyhlášen přírodním parkem a vedou skrz něj dvě naučné stezky.

Přírodní park Džbán

Připomíná stolovou horu, je tvořen křídovou tabulí, zdviženou tektonickou činnost nad okolní krajinu. Typické jsou proto pro něj náhorní roviny a příkré svahy s hlubokými údolími.

V parku roste i nejkrásnější buk v Česku - čtyři sta let starý buk u Mšeckých Žehrovic - a nejstarší strom na Rakovnicku - přes šest set let stará lípa u Kozojed.

Džbán byl místem dávného osídlení a dodnes se v něm dochovaly zajímavé pozůstatky po lidské činnosti, ať už jde o Kounovské kamenné řady, tajemné menhiry nebo hrady Pravda a Džbán nebo na jeho okraji nedostavěný chrám v Panenském Týnci. V Kounově v Domě U Tří lip se nachází Expozice Kounovské kamenné řady.

Naučná stezka Kounovské kamenné řady vede z Mutějovic směrem na Kounov a má jedenáct zastávek a představuje záhadné řady 14 kamenů, zřejmě pocházející z pravěku, a také přírodní poměry parku Džbán. Naučná stezka Novostrašecko měří 12 km a má 14 zastavení, začíná v Novém Strašecí. Přes Džbán vede celá řada dalších cyklistických i pěších tras.


Kontakty:

Přírodní park Džbán