e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Chrám a klášter Panenský Týnec

region: Lounsko, Dolní Poohří, kategorie: sakrální památky, historie, města

Sdílet: facebook twitter google+

Malá obec u Loun při hlavní silnici na Prahu ukrývá jedno z nejmystičnějších míst této země – nedostavěný gotický chrám Panny Marie se zvonicí. Je součástí areálu kláštera klarisek.

Chrám

Chrám ze 14. století začal stavět zřejmě Plichta ze Žerotína, slavný rytíř, který bojoval po boku velkých vůdců své doby. Když však při jedné z bitev padl, skončila i stavba chrámu. Na jeho poslední cestu ho v Panenském Týnci doprovázel sám král Jan Lucemburský a podle pověstí Plichtův duch dodnes chrám ochraňuje. Už staletí přitahuje nejrůznějších psychotroniky, léčitele, duchovní i umělce, stejně jako svatebčany. Chrám se skládá z 21 metrů dlouhého kněžiště, nedokončené stěny mají na výšku asi 20 metrů. Zvonice byla k původním pozůstatkům chrámu postavena později. Dnes se v ní nachází stylový obchůdek s dárkovým zbožím U tejnické panenky.

Klášter

Jisté je, že stavbě chrámu předcházela výstavba kláštera klarisek. Založili ho opět pánové ze Žerotína na konci 13. století coby třetí františkánský klášter v Čechách a žily v něm klarisky z kláštera Anežky Přemyslovny v Praze. Sto let po vzniku klášter vyhořel a během husitských válek byl zničen, vždy ho ale pánové ze Žerotína znovu obnovili. Stavbu chrámu se jim už dokončit nepodařilo. V roce 1782 klášter zrušil císař Josef II.

Chrám a klášter Panenský Týnec

Otevřeno

V současné době areál kláštera využívá obecní úřad v Panenském Týnci. Chrám je volně přístupný.

Další památky

Léčivý pramen stál údajně za vznikem žerotínského kostela svatého Blažeje, který najdete těsně při silnici do Prahy, asi 1,5 kilometru od chrámu. O studánku s barokním baldachýnem i celý areál se ale bohužel nikdo nestará a je uzavřený.

V obce dále najdete kostel svatého Jiří, jehož základy pochází z roku 1318, kapli svatého Jana Nepomuckého z poloviny 18. století a na návsi pomník obětem 1. a 2. světové války.


Kontakty:

Chrám a klášter Panenský Týnec
Adresa: Panenský Týnec 10, 439 05 Panenský Týnec
Web: http://www.panenskytynec.cz
GPS: 50.2961N, 13.9165E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google