e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Kostel svatého Mikuláše Orasice

region: Lounsko, Dolní Poohří, kategorie: sakrální památky

Sdílet: facebook twitter google+

Kostel svatého Mikuláše OrasiceMalá obec Orasice u řeky Ohře na Lounsku ukrývá kostel s unikátním stropem, zdobeným legendou o svatém Mikuláši, který byl nedávno restaurován.

Historie

První zmínky o kostele svatého Mikuláše v Orasicích pocházejí z roku 1356. Nově vystavěn byl však na místě zchátralého gotického kostela podle plánů litoměřického stavitele italského původu Octavia Broggia. Stalo se tak někdy kolem roku 1725.

Současnost 

Jednolodní kostel má hranolovou věž. Na dřevěném stropě jsou nástěnné malby, zobrazující legendu o svatém Mikuláši a výjev svaté Cecílie. Uvnitř kostela se nachází další bohatá výzdoba - hlavní oltář s obrazem svatého Mikuláše, gotická křtitelnice, původně zde byly i další obrazy. Součástí areálu je hřbitov s barokní bránou, kaplí a márnicí. Interiér kostela byl restaurován.

Přístup

Kostel stojí na návrší nad obcí Orasice, na levém břehu Ohře při silnici z Počedělic do Koštic, 10 km od Loun. Z Loun vede přes Orasice cyklostezka Ohře, č. 6. Severně od kostela stojí menhir, zvaný keltský kámen.

Otevřeno

Prohlídky jsou možné po telefonickém objednání.


Kontakty:

Kostel svatého Mikuláše Orasice
Adresa: Orasice, 439 01 Počedělice
Telefon: +420 776 291 552
GPS: 50.3861N, 13.902E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google