e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Hrad Hněvín

region: Mostecko, kategorie: hrady, zámky, zříceniny

Sdílet: facebook twitter google+

Silueta vrchu Hněvín s hradem patří k nejvýraznějším symbolům města Mostu. Přímo až k hradu vede ze čtvrti Zahražany (od budovy současného gymnázia) silnice s ukazateli směru, před hradem je hlídané parkoviště.

Historie

Hrad HněvínPůvodní hrad na Zámeckém vrchu nebo také vrchu Hněvíně, pod nímž vyrostlo královské město, stál už ve 12. století. Byl postaven rodem Hrabišiců a díky své nedobytné poloze, chráněn Komořanským jezerem, patřil do sítě královských hradů. Hrad měl strategickou polohu, díky dvěma studnám dostatečné zásoby vody a byl dobře udržován. Několikrát byl Hněvín obléhán, dokonce i husity, ale nebyl nikdy dobyt. Byl pozdně goticky přestavěn a opevněn. Tato podoba hradu se dochovala na obrazech Jana Willenberga z počátku 17. století. Významnou roli sehrál během třicetileté války, kdy ho lstí dobyli Švédové. Protože se stal příčinou mnohého utrpení během třicetileté války, byl na žádost obyvatel města v letech 1651 až 1653 zbořen císařem Ferdinandem.

Mostečanům se však po hradě stýskalo, a tak v době, kdy město bohatne z těžby uhlí, začíná se na Hněvíně znovu stavět. V 19. století je vystavěna rozhledna a restaurace, kterou však po roce vítr strhl. V roce 1896 byl ustaven Spolek přátel Zámecké hory a začátkem tohoto století pak byla podle plánů A. Schwarzera postavena replika hradu s restaurací. Od té doby slouží Hněvín k rodinným procházkám i k pořádání slavností a večírků.

Z původního hradu se dochovalo jeho dělení na dvě části. V hradbách vnější části je vidět romanticky upravené zbytky několika pozdně gotických okrouhlých dělostřeleckých bašt a ve vnitřní ploše zbytky zřejmě hospodářských budov. Pouze z historických pramenů lze usuzovat, že v místě dnešní restaurace stála velká okrouhlá věž, kaple, palác s královským sálem a čtverhranná věž, jejíž zbytky se dochovaly.

Současnost

V roce 2001 prošel celý hrad rozsáhlou rekonstrukcí. V areálu hradu je přístupná věž s rozhlednou, hvězdárna a restaurace s hotelem a Dílna magistra Edwarda Kelleyho. Z Hněvína je výborný výhled na Krušné hory, město Most i České středohoří. Před několika lety bylo opraveno přírodní divadlo a v létě zde pod širým nebem pořádá divadelní představení mostecké divadlo. Pravidelně v červnu hostí areál slavnosti magistra Edwarda Kelleyho. 

Hrad Hněvín


Otevřeno (restaurace)

denně 11.00 - 23.00 hodin


Kontakty:

Hrad Hněvín
Adresa: Hradní 577, 434 01 Most
Telefon: 476 449 955, 777 938 754
E-mail: tomas.muller@junek-r.cz
Web: http://www.hradhnevin.cz
GPS: 50.5202N, 13.6335E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google