e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Hrad Rýzmburk

region: Teplicko, kategorie: hrady, zámky, zříceniny, historie

Sdílet: facebook twitter google+

Hrad RýzmburkHrad Rýzmburk či německy Riesenburg je také nazýván hradem Osek a právě nad tímto městem na Teplicku leží. Stojí na konci Oseckého údolí mezi vrchem Špičák a Stropník v Krušných horách. Hrad je nyní v majetku města Osek a provozuje ho Občanské sdružení za záchranu hradu Rýzmburk.

Historie

Se stavbou hradu zřejmě začal v první polovině 13. století král, který zde chtěl vybudovat velkolepý královský hrad. Dostavěl ho ovšem až šlechtic Boreš z rodu Hrabišiců, v té době velmi mocného a bohatého. Hrad měl obvodové hradby, brány, věže, uvnitř hradu pak stály dvě obytné věže a malý palác. Na počátku 14. století vznikla samostatná budova kaple, jedna z prvních na šlechtických hradech, a na třetím nádvoří vyrostla hospodářská stavba. V této podobě přečkal hrad celý středověk.

V roce 1398 se rod Hrabišiců musí hradu vzdát. Za vlády Jiřího z Poděbrad se na krátký čas stává hrad opět královským. V průběhu 16. století však hrad přestává být panským sídlem a pustne. V 19. století za držení Valdštejnů byla věž upravena jako vyhlídka a hrad získává na oblibě u turistů. Ve 20. století však hrad chátral a zarostl nálety.

Současnost

Na hrad vás dovede červená turistická značka z centra Oseka nebo od železničního nádraží. Cesta údolím podél potoka je dlouhá dva kilometry. Hrad Rýzmburk leží také na desetikilometrové naučné stezce Osek.

O záchranu se v posledních letech zasahuje Občanské sdružení za záchranu hradu Rýzmburk, díky kterému je hrad dnes dobře přístupný, zbavený sutě a náletových dřevin. Cílem sdružení je opravit a zpřístupnit vyhlídkovou věž, z níž se nabízí nádherný výhled do Českého Středohoří. Během roku pořádá sdružení akce - dětské dny, pohádkový hrad, čarodějnice.

Otevřeno

celoročně, bez vstupného


Kontakty:

Hrad Rýzmburk
Web: http://www.hradryzmburk.cz
GPS: 50.6338N, 13.6647E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google