e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Naučná stezka Přírodou a dějinami Oseka

region: Teplicko, Krušné hory, kategorie: naučné stezky, příroda, historie

Sdílet: facebook twitter google+

Naučná stezka "Přírodou a dějinami Oseka" vede od kláštera v Oseku na Teplicku, kde je také první zastávka stezky. Trasa naučné stezky má okružní charakter, je dlouhá asi 10 km, překonává výškový rozdíl 255 metrů a je možné jí rozdělit na dva okruhy. První okruh vede blízko obce Osek územím Oseckého lesa, druhý okruh prochází krásnými partiemi bukových lesů a je určen pro zdatnější turisty.

Druhá zastávka je u nejstarší manufaktury v Čechách, založené již roku 1697, z níž se dochovaly dvě budovy a vodní nádrž. Dále pokračuje v cestě podél Oseckého rybníka převážně listnatým lesem (jasan, dub, olše, bříza, habr, později přibývá javor klen a modřín) s bohatstvím dalších rostlin. Mezi chráněné druhy patří vstavač májový a měsíčnice vytrvalá. Podejdeme železniční trať Most - Moldava a narazíme na další zastavení naučné stezky - mraveniště, převezená z rezervace Vršíček u Bíliny.

Dále se cesta obrací na sever a vede bukovým lesem do skalního města mezi křemencové útvary chráněného přírodního výtvoru Salesiova výšina (422 m nad mořem). Ta byla nazvána jménem Salesia Krügnera, v letech 1835 - 1842 oseckého opata a velkého obdivovatele krušnohorské přírody. V křemencích se objevují četné otisky skořápek zkamenělých pradávných sladkovodních mlžů.

Naučná stezka Přírodou a dějinami Oseka

Další zastávka je u rulové skalní stěny, součásti krušnohorského zlomu, který vznikl v dávných geologických dobách jako důsledek vzájemného pohybu ker zemské kůry. V této oblasti se mezi Hrobem, Mikulovem, Moldavou a Osekem těžilo stříbro a dodnes se dochovalo několik štol. Kolem jedné z nich vede cesta - je opředena mnoha pověstmi a zůstal jí název Čertova díra. Za třicetileté války do ní údajně házel sedlák Hans Krawatt z nedaleké Loučné za pomoci svých čeledínů švédské vojáky, které se jim podařilo zabít.

Cesta vede ke Krásné vyhlídce, z níž je vidět daleko do kraje. V okolních skalních dutinách a štolách po dolování přezimují netopýři. Po prudkém stoupání se dostaneme do nejsevernější části naučné stezky, do prostoru rezervace Vlčí důl, vyplněného různě velkými kamennými vrásami, které jsou dokladem geologických procesu v prvohorách. Jedna z nich je vyhlášena chráněným přírodním výtvorem.

Při sestupu Vlčím dolem vás stezka dovede k rozsáhlé zřícenině Rýzmburku, obřího hradu ze 13. století. Další část stezky vede kolem barokní kaple z roku 1721 a dále po úzké silničce zpět k Oseku. Posledním zastavením naučné stezky je památník katastrofy na Dole Nelson III, při níž v roce 1934 zahynulo 142 lidí. Autorem pomníku odhaleného o rok později je akademický sochař Karel Pokorný. V těchto místech u železniční stanice naučná stezka končí.


Kontakty:

Naučná stezka Přírodou a dějinami Oseka