e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Zámek Duchcov

region: Teplicko, kategorie: hrady, zámky, zříceniny, muzea, galerie

Sdílet: facebook twitter google+

Zámek DuchcovBarokní zámek leží v centru města. Na jeho výzdobě se podíleli významní barokní umělci Matyáš Braun a V. V. Reiner. K zámku přiléhá rozsáhlý anglický park a zahrada. V zámku jsou možné prohlídky s průvodcem, pořádají se zde koncerty a netradiční kostýmované prohlídky.

Historie

Historie zámku je výrazně spjata s rodem Valdštejnů, kteří zde vládli od od 17. do 20. století. Zámek nechal vystavěl Jan Bedřich z Valdštejna v letech 1675 - 1685 podle plánů architekta Jeana Baptiste Matheye. Roku 1722 přibyl k areálu zámecký kostel Zvěstování Panny Marie, na jehož výzdobě se podíleli zmíněný sochař Matyáš Braun a malíř Václav Vavřinec Reiner a dále hraběcí špitál s kostelem s freskou malíře Reinera, jehož autorem byl zřejmě Octavio Broggio. V 18. století byla před severním křídlem zámku vybudována barokní Knížecí zahrada. Klasicistní úpravou prošel zámek na počátku 19. století a poté byl upraven i rozsáhlý přírodní park do podoby parku anglického. Ve 20. století však vyhořel kostel a zamýšlená těžba vedla ke zničení části parku a zboření barokního špitálu. Reinerova freska z tohoto špitálu se nyní nachází v pavilonu v zahradě.

Výraznou osobou, která se zapsala do historie zámku, je Giacomo Casanova, známý svůdník a milovník, který strávil na zámku poslední roky svého života jako knihovník.

Současnost

Zámek DuchcovZámek nabízí tři prohlídkové okruhy. V areálu je také kavárna a zámecká Galerie Giacomo, která pořádá příležitostné výstavy.

Valdštejn - mapuje sběratelské a mecenášské aktivity původních majitelů z rodu Valdštejnů. Součástí této trasy je slavnostní schodiště, Valdštejnský sál s rodovou galerií předků a místnosti obnovené zámecké obrazárny, ve kterých můžete obdivovat nově restaurované prostory se skvosty duchcovské obrazové sbírky.

Casanova - trasa prochází severním křídlem zámku, kde nově sídlí obnovené zámecké muzeum. Dále vede tzv. Biliárovým křídlem, které je věnováno pobytu Giacoma Casanovy. Součástí této trasy je slavnostní schodiště, předsálí, chodby s expozicí grafiky 17. a 18. století a nově instalovanými loveckými trofejemi, Valdštejnské muzeum (Vojenská zbrojnice, Lovecký kabinet, Kabinet porcelánu a fajánse, Kabinet kuriozit, Hudební salonek, Historický salon s výstavou Zámek Duchcov v proměnách času), Biliárový sál, místnosti zámeckého služebnictva (pokoje malíře, hraběcího sluhy a správce) a pokoje Casanovy.

Reinerova freska - Speciální prohlídkový okruh na objednávku se skládá se ze tří částí. Expozice Hospital, Duchcov, Důvěrné připomíná valdštejnský barokní špitál v zámecké zahradě, jenž byl v roce 1958 zbytečně vyhozen do povětří z důvodu zamýšlené povrchové těžby uhlí. Videoinstalace Laputoidy / Tikající krajina netradičním způsobem přibližuje proměny zámeckého areálu v Duchcově a momenty z historie krajiny. Výstava Ve věci Reiner-freska v Pavilonu pro Reinerovu fresku mapuje transfer vzácné fresky Nanebevzetí Panny Marie, díla Václava Vavřince Reinera, ze zrušeného špitálního kostela do moderního pavilonu z betonu.

Otevřeno

Zámek

duben a říjen 
sobota, neděle, svátky 10.00 - 17.00 hodin 

květen a září 
úterý - neděle 10.00 - 17.00 hodin

červen až srpen
úterý - neděle 10.00 - 18.00 hodin

Poslední prohlídka zahajuje hodinu před koncem zavírací doby.
Zahrada je otevřená celoročně bezplatně, v otevírací době je volný vstup do Knížecí zahrady.

Galerie Giacomo

duben
sobota, neděle, svátky 10.00 - 16.00 hodin 

květen a září 
úterý - neděle 10.00 - 16.00 hodin

červen až srpen
úterý - neděle 10.00 - 17.00 hodin

říjen
sobota, neděle, svátky 10.00 - 15.00 hodin 

kalendář akcí


Kontakty:

Zámek Duchcov
Adresa: Náměstí republiky 9, 419 01 Duchcov
Telefon: 417 835 301
E-mail: zamekdux@seznam.cz
Web: http://www.zamek-duchcov.cz
GPS: 50.6021N, 13.7449E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google