e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Sfingy u Měděnce

region: Krušné hory, Chomutovsko, kategorie: přírodní zajímavosti, příroda, hory

Sdílet: facebook twitter google+

Skalní útvar Sfingy při silnici z Měděnce do Klášterecké Jeseně patří k nejkrásnějším přírodním lokalitám Krušných hor. Skály, vysoké až 20 metrů, nabízí výhled do údolí Ohře a na Doupovské hory.

Sfingy u MěděnceHistorie

Skalní útvary vznikly ve čtvrtohorách mrazovým zvětráváním. Pojmenovány jsou podle tvaru, připomínajícího egyptskou sfingu. V 70. letech 19. století stál poblíž výletní hostinec s vyhlídkou s názvem Zur Sphinx, později z něj vznikl hotel a během druhé světové války sloužil jako rehabilitační středisko. V roce 1968 jeho zbytky odstřelila armáda, dodnes však je možné najít pozůstatky zdí.

Současnost

Lokalita je přírodní památkou. Nachází se v nadmořské výšce 790 metrů. U skal najdete naučné cedule a odpočinkový altán.

Přístup

Sfingy se nachází asi 700 metrů pod centrem Měděnce, při silnici do Klášterecké Jeseně, cyklostezka č. 35 nebo po modré značce a dál po silnici. Další možný přístup je po silničce od lyžařského střediska Alšovka, z níž vede značená odbočka vpravo, cca 1 km. Prochází kolem nich Naučná stezka Cesta z města, vedoucí z Měděnce do Klášterce nad Ohří.


Kontakty:

Přírodní památka Sfingy u Měděnce
Adresa: Měděnec
GPS: 50.4178N, 13.1217E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google