e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Stolová hora Úhošť

region: Chomutovsko, Dolní Poohří, kategorie: přírodní zajímavosti, naučné stezky, příroda

Sdílet: facebook twitter google+

Stolová hora Úhošť nad Kadaní je tajemným místem s krásným rozhledem. Tvoří okraj Doupovských hor a je výraznou dominantou kraje. Z výšky 593 metrů nad mořem nabízí výhled na Kadaň, Doupovské hory i Krušné hory.

Stolová hora Úhošť

 

Úhošť je jednak zajímavým přírodní útvarem, jednak magickým historickým místem. Z hlediska geologického jde o tabulovou horu a na svazích se nacházejí přirozená lesní a stepní společenstva. Roste tam až tisíc druhů rostlin, což je třetina všech druhů evidovaných v ČR. I proto je Úhošť národní přírodní rezervací.

Na vrcholu se prováděla řada archeologických výzkumů a našlo se zde hradiště z doby bronzové. Podle pověstí šlo o kultovní místo, což dnes podtrhuje socha kadaňského výtvarníka Herberta Kiszy. Hora Úhošť je považována za jedno z možných míst, kde leželo legendární slovanské hradiště Wogatisburg, kde slovanský král Samo porazil roku 631 franckého panovníka Dagoberta.

Přístup

Na vrchol vede naučná stezka. Stezka začíná v Pokuticích a dovede vás do Zásady u Kadaně, odkud je možné se po silnici (cca 1,5 km) vrátit do Pokutic. Naučná stezka měří asi 5,5 kilometru s převýšením asi 270 m.

Otevřeno

volně přístupné celoročně

 


Kontakty:

Stolová hora Úhošť
GPS: 50.3588N, 13.2383E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google