reklama Advent a Vánoce 2023
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani

region: Chomutovsko, Dolní Poohří, kategorie: dětské atrakce, cyklotrasy, zábava, relax

Sdílet: facebook twitter google+

Ojedinělou turistickou atrakcí Kadaně je obnovené nábřeží řeky Ohře, vedoucí od bývalého Špitálského předměstí, tedy od mostu přes řeku směrem Žatec, pod hradbami a kadaňským hradem až k hrázi kadaňského stupně pod Františkánským klášterem. Nabízí atraktivní procházku plnou architektonických zajímavostí, dětských atrakcí, s možností vypůjčení loděk a občerstvení. 

Nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani

Historie

Kadaňské nábřeží bývalo v minulosti nedílnou součástí města, vyrostla u něj celá čtvrť s rybářskými domky, mlýny, přívozy... Již někdy ve 4. století před Kristem vznikla u brodu na soutoku Ohře a potoka Bystřice keltská osada a na konci 12. století již existovalo městečko, na jehož základech bylo ve 13. století založeno královské město Kadaň. Ve druhé polovině 19. století začalo nábřeží sloužit jako odpočinková zóna města, pod klášterem vyrostla plovárna a park, podél řeky vedla promenáda s půjčovnami loděk a restauracemi. V 50. letech minulého století však bylo zbořeno Špitálské předměstí i další domy a ulice u řeky a nábřeží přestalo být vyhledávaným místem.

Nábřeží Maxipsa Fíka v KadaniSoučasnost

V roce 2014 se městu podařilo dokončit velký projekt revitalizace lého nábřeží, na němž se podílela celá řada architektů. Uzavírá ho netradiční visutá lávka Vítka Branda, zavěšená ve skále, která umožňuje cyklistům i pěším překonat výškový rozdíl mezi nábřežím a korunou hráze a odtud pokračovat po Cyklostezce Ohři do Klášterce nad Ohří. Jeho součástí jsou různé dětské atrakce, lavičky, odpočívadla, skatepark, přívoz, hotel s restaurací Split, letní amfiteátr, půjčovna loděk s občerstvením Zajícův přívoz pod hradem a nedaleko také replika Staroměstského orloje, jehož autorem je kadaňský rodák Mikuláš.
Nábřeží bylo pojmenováno po Maxipsu Fíkovi, neboť z nedalekého Ahníkova pochází spisovatel Rudolf Čechura, autor knih o Maxipsu Fíkovi. Každoročně se na nábreží koná mistrovství světa ve skoku pro něco a oslava narozenin Maxipsa Fíka.

Služby

veřejné WC, občerstvení, půjčovna loděk, restaurace, hotel, parkoviště (u Splitu)

Otevírací doba

Nábřeží je přístupné trvale.

Zajícův převis (půjčovna pramic, občerstvení, WC)
květen - září
pondělí - pátek 14.30 - 19.00 hodin, sobota - neděle 12.00 - 19.00 hodin

Přívoz s pramicí "Vorvaň" 
květen - září
sobota - neděle 14.00 - 17.00 hodin 

Nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani


Kontakty:

Nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani
Telefon: +420 777 133 266 (zajícův převis), +420 474 334 483 (přívoz)
Web: http://www.nabrezimaxipsafika.cz
GPS: 50.3748N, 13.2661E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google