e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Klášterec nad Ohří - historie a památky

region: Chomutovsko, kategorie: města, historie

Sdílet: facebook twitter google+

Historie

První zmínky o tomto území pochází z poloviny 12. století, kdy zde benediktini založili pobočku postoloprtského kláštera. Roku 1277 přešel klášter do rukou krále Přemysla Otakara II. V roce 1453 koupili panství Fictumové a položili základy pozdně gotické tvrze, z níž později vyrostl zámek. V té době byl Klášterec povýšen na město s vlastním erbem. V 17. století přešlo panství do rukou Thunům, kteří se zde udrželi až do tohoto století. Jejich dílem je kompletní přestavba zámku. Rozvoj města, spjatý s výrobou porcelánu, nastal v 18. století.

klasterec_nad_ohri_radnice.jpg

Památky

Nejvýznamnější památkou Klášterce je pseudogotický zámek se zahradou. Součástí areálu je také Kostel Nejsvětější Trojice a Thunská hrobka. Na zámecký park navazuje areál lázní Evženie.

Náměstí Dr. E. Beneše

Přímo na náměstí a v jeho okolí se nachází řada měšťanských domů z 18. a 19. století, které společně se zámkem a kostelem Nejsvětější trojice tvoří historický střed města. Za prohlídku stojí barokní sloup z roku 1680 a lví fontána ze 17. století. Pseudorenesanční rohová radnice s vysokou osmibokou věží, zakončenou cimbuřím, byla postavena v polovině 19. století mosteckým stavitelem W. Böhmem. V roce 1859 byla budova silně poškozena požárem, který zničil prakticky celé město. Opravena byla do své původní pseudorenesanční podoby.

Hřbitovní kostel

Na hřbitově stojí kostel Panny Marie-Těšitelky, postavený v letech 1743 - 1760 v rokokovém slohu s pěknou nástropní freskou od Josefa Hagera. Kostel je dílem kadaňského stavitele Jana Kryštofa Kosche. V sousedství je hřbitovní kaple z roku 1764.

Klášterec nad Ohří - historie a památkyKostel Nejsvětější Trojice

Kostel pod náměstím byl postaven v barokním stylu podle slavného architekta Carlo Luraga. Nechal ho postavit Michael Oswald Thun v letech 1665 - 1670 a stavbu řídil známý vlašský stavitel a vynikající štukatér Rossi de Lucca. V kostele se nachází Thunská hrobka přístupná s průvodcem v rámci prohlídky zámku.

Další

Ve městě stojí celá řada původních sochařských děl, i sochy, svezené z okolních likvidovaných obcí, za prohlídku stojí také křížová cesta v zámeckém parku.

Nejstarší pec - nedaleko centra najdete kruhovou pec na výpal porcelánu. V 80. letech došlo k jejímu zřícení, zbytky pece jsou po rekonstrukci opět přístupné.

kalendář akcí ve městě


Kontakty:

Město Klášterec
Web: http://www.klasterec.cz/
GPS: 50.3843N, 13.171E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google