e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Hrad Perštejn

region: Chomutovsko, Krušné hory, Dolní Poohří, kategorie: hrady, zámky, zříceniny

Sdílet: facebook twitter google+

Rozsáhlá zřícena hradu ukrytá v zalesněném skalním ostrohu nad obcí Perštejn na svazích Krušných hor. Hrad není odnikud vidět, z obce k němu vede modrá turistická značka. Pozůstatky hradu jsou roztroušeny na rozsáhlém území na vrcholu kopce.

Hrad PerštejnHistorie

Hrad byl založen někdy ve druhé polovině 13. století. Podle německého názvu Borschenstein se soudí, že jeho zakladatelem mohl být Boreš z Rýzmburka, v úvahu připadají ale také páni ze Šumburku. Každopádně první písemné zmínky hovoří o majiteli Bedřichu ze Šumburka. Za vlády Aleše ze Šumburka německá posádka hradu pustošila okolí a Aleš se protivil králi Jiřímu z Poděbrad. Proto na hrad vytáhla roku 1451 vojska Jakoubka z Vřesovic s vojsky z Žatce a Loun a hrad pro výstrahu pobořila. Majitelé se poté rychle střídali, v polovině 16. století připadl hrad Ferdinandu I. Habsburskému a během správy úředníků pustl, takže již v roce 1537 je označován za zříceninu.

Současnost

Pozůstatky hradu jsou roztroušeny na rozsáhlém území na vrcholu kopce a jsou mohutné. Patrné jsou zbytky paláce, okrouhlé věže a v okolí lze pozorovat pozůstatky příkopů, hradeb a valů.

Přístup

Z obce (od pivovaru Chalupník) vede mezi domy vzhůru do kopce modrá značka, přibližně jeden kilometr. Šipkou vyznačená stezka vede také z ulice Rájovská.

Otevřeno

celoročně, volně, bez vstupného


Kontakty:

Hrad Perštejn
GPS: 50.3862N, 13.1074E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google