e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Hrad Egerberg

region: Chomutovsko, Dolní Poohří, kategorie: hrady, zámky, zříceniny

Sdílet: facebook twitter google+

Zřícenina hradu, zvaná také Lestkov podle obce pod ním, se tyčí na pravém břehu řeky Ohře nad Kláštercem nad Ohří. Ostatně německé jméno Egerberg je právě připomínkou řeky Ohře - Eger. Nabízí krásný výhled na Poohří, Krušné hory i Doupovské hory a také na hrad Šumburk

Hrad Egerberg

Historie

Hrad byl založen někdy mezi druhou polovinou 13. a začátkem 14. století. Jako první majitel je zmiňován roku 1317 Vilém z Chýš a Egerberga. Na konci 14. století ho na reprezentativní sídlo představuje Jindřich Škopek z Dubé. Další majitelé se rychle střídali. Poslední, kdo ho obýval, byl Felix Bohuslav Hasištejnský z Lobkovic, významný šlechtic a politik. Ten si nechal v nedalekých Rašovicích postavit v 16. století zámek Felixburg, kam přesunul správu z poněkud nepohodlného Egerbergu. Od konce 16. století již hrad chátral.

Současnost

Z hrad se dochovala v různém stádiu zřícení celá řada staveb - u vstupu, který je opatřen novým dřevěným můstkem, věž s bránou, nahoře pak obytný palác, kde jsou pěkně zachována okna i s klenbou, a na nejvyšším místě pozůstatky půlkruhového paláce či věže. Náletové dřeviny byly vykáceny, takže hrad poskytuje hezký výhled na Krušné hory a město Klášterec (ne na zámek) a hrad Šumburk na prostějším břehu řeky.

Přístup

Od mostu přes Ohři v Klášterci nad Ohří u lázní Evženie vede červená kolem vrchu Mravenčák (asi 2,5 km). Kratší cesta vede z návsi obce Lestkov (asi 0,5 stoupání).

Otevřeno

celoročně, volně, bez vstupného


Kontakty:

Hrad Egerberg
GPS: 50.3671N, 13.1844E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google