e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Horní Hrad

region: Další tipy v kraji, Dolní Poohří, kategorie: hrady, zámky, zříceniny, rozhledny

Sdílet: facebook twitter google+

Hrad na úpatí Krušných hor bývá též nazývám Hauenštejn a leží mezi Ostrovem a Stráží nad Ohří. Hrad a zámek byly téměř zříceninami, když je koupil soukromý majitel a pustil se do opravy. Nyní se v areálu koná celá řada akcí a oživených prohlídek, obnoveno bylo také rozsáhlé arboretum u hradu.

Hauenštejn nebo také Horní hrad, který v sobě spojuje hradní opevnění i pohodlí zámku, vlastně už vůbec neměl stát. Jeho osud se podobá příběhu zámku Jezeří, ovšem nebyla to těžba, ale jen lidská lhostejnost a vandalismus, co ho předurčilo ke zkáze. Zachránil ho až jeden nadšenec, který zříceninu koupil a vrhnul se do jejích oprav. Ty stále pokračují, ovšem hrad už si můžete prohlédnout. A navíc můžete o prázdninách na Hauenštejně navštívit řadu kulturních akcí.

Horní Hrad

Historie

Založen byl někde ve 13. století jako ochrana hraniční stezky, ale nepatřil k těm významnějším. Skromné panství rozšířil Karel IV., který koupil okolní vsi. On ani další majitelé ale hrad nevlastnili dlouho. Mezi významné držitele patřil rod Šliků, za nichž došlo po požáru k renesanční přestavbě, k hradu patřil také pivovar, kovárna i hostinec, mlýn a rybníčky. V roce 1837 pak hrad i panství kupují Buquoyové, kteří se nejvíc podepsali na jeho současné podobě. Gabriela Buqoyová dává hradu novoromantickou podobu včetně parku. Tento rod držel zámek až do konce 2. světové války a od 60. let už chátrá. V roce 2002 hrad koupil Pavel Palacký, který se ho opravuje a zpřístupnil ho turistům.

Horní Hrad

Současnost

Hrad a zámek jsou poměrně rozsáhlé a zachovalé. Hradní nádvoří slouží k pořádání akcí a je zde občerstvení. Prohlédnout je možné například nádherný rytířský sál s prolamovanými okny a původním vyřezávaným stropem, sklepní prostory, hradní kuchyni. Přístupná je také vyhlídková terasa a 15 metrů vysoká věž, která nabízí vyhlídku do údolí Ohře. Na Zámeckém vrchu naproti hradu stojí novogotická kaple vysvěcená roku 1851. Pod kaplí se nachází rozsáhlé arboretum s obdivuhodným sortimentem rostlin a kultivarů z celého světa.

Expozice

Prohlídka hradu je bez průvodce. Kromě samotného areálu hradu je možné shlédnout:
Trofejní sál - sbírka trofejí Oldřicha Šelepy.
Cyklus starých pohlednic - sbírka kastelána z období 1890 - 1950.
Buquoyský sál s rodokmeny - vývoj rodu od 11. století po současnost.
Čarosklepení - v bývalé černé kuchyni, určené zejména dětem.
Dále se v areálu nacházejí díla, vzniklá během letních uměleckých sympozií.

Služby

občerstvení, prodejní výstava "zbroje" pro děti, taktéž k zapůjčení, příležitostné výstavy a pravidelné akce (umělecké sympozium, noční prohlídky, dny medu, folkový festival...), možnost ubytování

Přístup

Hrad leží mezi Stráží nad Ohří a Ostrovem u obce Krásný les v Karlovarském kraji, odbočka je hlavní silnice dobře značená. Z centra Stráže nad Ohří vede přímo na hrad modrá značka, cesta má asi čtyři kilometry, taktéž z Krásného Lesa (asi 1,5 km se stoupáním). Pod hradem parkoviště.

Otevřeno

březen – květen
denně 10.00 – 17.00 hodin

červen – srpen
denně 9.00 – 19.00 hodin

září – listopad
denně 10.00 – 17.00 hodin

prosinec – únor
o víkendech a svátcích 10.00 – 17.00 hodin

kalendář akcí


Kontakty:

Horní Hrad
Adresa: Horní hrad 1, obec Krásný Les, 363 01 Ostrov
Telefon: 723 845 304, 353 541 287
E-mail: katerina.skorepova@hornihrad.cz
Web: http://www.hornihrad.cz/
GPS: 50.3462N, 13.0176E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google