e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Městské muzeum v Kadani

region: Chomutovsko, kategorie: muzea, galerie, města, rozhledny

Sdílet: facebook twitter google+

Kadaňské muzeum provozuje expozice ve Františkánském klášteře, nabízí prohlídky a výstup na Radniční věž, expozici o vývoji Kadaňského hradu a představuje vojenskou historii v baště.

Městské muzeum v Kadani

Františkánský klášter

Expozice v Klášteře nabízí tři okruhy - Pohled do minulosti Kadaně, Život v klášteře a Mineralogické zajímavosti, zkameněliny a archeologie. Podrobnosti o expozici a františkánském klášteře najdete na této stránce.

Kadaňský hrad

Hrad nad řekou Ohří pochází z poloviny 13. století. Využívali ho čeští panovníci ke svým občanským pobytům, byl sídlem královského purkrabího a také ho drželi tzv. zástavní držitelé, nejvýznamnější z nich Hasištejnští z Lobkovic a Šlikové. V 17. století hrad zpustnul a v 18. a 19. století pak sloužil jako kasárna.

V hradu nyní sídlí Městská knihovna, domov seniorů a můžete tam shlédnout expozici Dějiny a stavební vývoj Kadaňského hradu Městského muzea v Kadani.

Expozice

Dějiny a stavební vývoj Kadaňského hradu - stálá výstava v prostředí středověkých sklepů využívá možnost spojit svědectví archeologického materiálu ze 13. - 18. století s obrazovými a textovými informacemi o dějinách hradu. Kolikrát přijel král na návštěvu a kde se nacházely královské síně? Kdo to byl purkrabí? Měli na hradě ve středověku lednici? Proč? hrad úplně změnil svou původní podobu a která č?ást je vlastně nejstarší a nejmladší?

Otevřeno

nádvoří hradu je přístupné celoročně
květen, červen, září
sobota a neděle - prohlídky každou celou hodinu od 11.00 do 17.00 hodin

červenec a srpen
pondělí – neděle prohlídky každou celou hodinu od 11.00 do 17.00 hodin

Bašta

Mohutná pozdně gotická bašta zvaná Minoritská (stojí za minoritským klášterem) vznikla s rozvojem dělostřelby po husitských válkách. Byla součástí opevnění města a zajišťovala Prunéřovskou bránu. Po revoluci byla využívána také jako restaurace, nyní je v ní expozice zaměřená na vojenskou minulost města.

Otevřeno

červen, červenec, srpen a září soboty a neděle 10.00 - 18.00 hodin

Radniční věž

Věž doplňuje a chrání radnici přibližně od počátku 16. století. Její bílá barva je dominantou celé Kadaně. Na ochoz ve výšce 30 metrů lze vystoupat, přičemž cestou si můžete prohlédnout expozici, která zahrnuje vstupní arkádovou předsíň, radniční kapli v 1. patře a byt pověžného v 5. patře.

Otevřeno

květen, červen a září
v sobotu a neděli každou hodinu od 10.00 do 17.00 hodin

červenec a srpen
denně každou hodinu od 10.00 do 17.00 hodin


Kontakty:

Městské muzeum v Kadani
Adresa: Františkánský klášter 474, 432 01 Kadaň
Telefon: 474 341 295, 602 104 245
E-mail: muzeum@kultura-kadan.cz
Web: http://www.kultura-kadan.cz/muzeum
GPS: 50.379N, 13.2582E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google