e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Vodní elektrárna Želina

region: Chomutovsko, Dolní Poohří, kategorie: technické památky

Sdílet: facebook twitter google+

Stavbě v meandru řeky Ohře nedaleko Kadaně je už více než sto let. Vyniká industriální krásou, takže neruší okolní přírodu, jež je součástí přírodní památky Želinský meandr. Dodnes jde o činnou vodní elektrárnu.

Vodní elektrárna Želina

Historie

Elektrifikace Kadaně započala roku 1902, kdy dala městská rada návrh na stavbu vodní elektrárny v meandru řeky Ohře u Želiny. Stavba trvala od roku 1905 do roku 1908, disponovala dvěma Francisovými turbínami o výkonu 294 kW a dvěma generátory. Vodu přiváděl tunel proražený od želinského jezu. Současně byly ve městě postaveny distribuční transformátorové stanice. Postupně se k odběru přidávala další města, takže byla zřízena ve městě ještě dieslová elektrárna (najdete ji ve Skalní ulici, svému účelu již neslouží) a roku 1919 se začala stavět elektrárna v Lomazicích. Vodou byla napájena tunelem od Želiny. Dokončena byla roku 1925 a poté byla želinská elektrárna odstavena z provozu. Lomazickou elektrárnu zaplavila voda z budované Nechranické přehrady.

Současnost

V 90. letech 20. století byla historická želinská elektrárna opravena a opravené původní turbíny opět vyrábějí elektřinu. Elektrárna je v majetku firmy ČEZ.

Prohlídky

Okolo elektrárny vede naučná stezka Želinský meandr a zvenčí je přístupná. Výjimečně, například při Dnech evropského dědictví, se zde konají komentované prohlídky.

Přístup

Z Kadaně je možné k elektrárně dojít pěšky nebo na kole po naučné stezce Želinský meandr - po levém břehu řeky Ohře cca 3 km. Autem ze Špitálského předměstí.


Kontakty:

Vodní elektrárna Želina
Adresa: 432 01 Kadaň
GPS: 50.3664N, 13.2958E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google