e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Mostecké vinice

region: Mostecko, kategorie: přírodní zajímavosti

Sdílet: facebook twitter google+

Mostecké viniceHistorie

V Českém Středohoří se vinná réva pěstuje již déle než 1000 let. Přirozená hradba hor obklopuje vlnitou kotlinu, jejíž svahy jsou pro pěstování vína velmi vhodné. Příznivé je podnebí. Zeměpisné podmínky jsou ve zdejší vinařské oblasti stejné jako v Burgundsku a Porýní. O mosteckém vinařství existují písemné záznamy od roku 1207, v roce 1374 bylo městu Mostu uděleno na příkaz krále Karla IV. pražské viniční právo. 

Vinařství se rozšířilo a Mostečtí začali víno vyvážet i do Saska. Koncem 16. století vlastnilo 80 procent obyvatel vinice. Třicetiletá válka zapříčinila úpadek vinařství a od doby Josefa II. se plocha vinic neustále zmenšovala. Po první světové válce vinice na Mostecku zanikly. Zůstaly po nich však nádherné čedičové terasy, které přežily celá staletí.

Současnost

vinařství obnovil se spolupracovníky ing. Ivan Váňa na bývalém Státním statku Most v obci Chrámce v roce 1967. Již v roce 1972 dosahovala plocha vinic 41 hektarů. Buduje se i sklepní hospodářství a začíná výroba vína. Vinařství se v roce 1977 rozšiřuje na teplé svahy na vrchu Špičák v Rudolicích a o rok později se vinná réva stává také rekultivační plodinou, kterou se osazují bývalé výsypky. Mostecké vinařství dosahuje do roku 1983 plochy 112 hektarů vinic a rozšiřuje se sklepní hospodářství, které má dnes moderní zařízení a kapacitu sklepů 1 milion litrů vína. Po roce 1991 bylo vinařství zprivatizováno a dnes je největším výrobcem vín z vlastních hroznů v Čechách a jediným výrobcem košer vín v České republice. 

Exkurze

České vinařství Chrámce nabízí přátelům vína prohlídku vinic spojenou s ochutnávkou všech vín a s občerstvením ve vinařské jizbě. Provozuje také vinárny v Mostě a v Litvínově.

Mostecké vinice


Kontakty:

České vinařství Chrámce
Adresa: Chrámce 32, 434 01 Most
Telefon: 476 110 325
E-mail: 476 110 325
Web: http://www.ceske-vinarstvi.cz
GPS: 50.4675N, 13.7724E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google