e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Vrch Raná

region: Lounsko, České středohoří, kategorie: příroda, sportoviště, přírodní zajímavosti

Sdílet: facebook twitter google+

Raná je neznámnějším vrchem lounské části Českého Středohoří. Čedičový kopec se třemi vrcholy je příkladem stepi a v jeho okolí žijí například sysli obecní. Je proslulý větrnými podmínkami, které z něj učinily centrum bezmotorového létání. Ve směru od obce Raná je centrem paraglandingu a rogalového létání, ve směru od osady Hrádek je sportovní letiště.

Vrch Raná

Příroda

Čedičový kopec je vysoký 457 metrů a patří spolu se sousedním Oblíkem k dominantám této části Českého Středoří. Jeho svahy jsou holé a příkré, se zachovalými společenstvími středoevropských stepí. Roste tam celá řada zajímavých travin, např. kavyl a řada vzácných rozslin - koniklec luční, pupava bezlodyžná, jablečník obecný. Tamní kolonie syslů obecných patří k největším v České republice. Jihozápadní vrchol je národní přírodní rezervací.

Létání

Počátky bezmotorového létání na Rané sahají do roku 1932, kdy kopec objevili členové studentského leteckého spolku z pražské techniky. Poblíž Hrádku byly postupně zřízeny hangáry, ubytovací část, plachtařská škola a v minulosti i vyhlídková resturace, letiště nyní uchovává některé historické letouny.

Sportovní vyžití a služby

Aeroklub Raná - nabízí kurzy plachtění, pořádá soutěže, dny otevřených dveří a výstavy historické letecké techniky. Má k dispozici dvě travnaté dráhy pro vzlety a přistání turistických letadel. Více na http://aeroklubrana.cz/

Ve směru od silnice Most - Louny je centrum rogalistů a paraglidistů, kopec využívají také letečtí modeláři, na úpatí vrchu centrum paraglidistů - letní restaurace SKleník s možností ubytování- více na http://www.rana-paragliding.cz a http://www.ranskahora.cz/

Slavnosti stepí - pravidelnou akcí, kterou pro veřejnost pořádá CHKO České Středohoří jsou slavnosti stepí, obvykle v květnu.

Přístup

Jednoduchý přístup je z centra obce Raná, kde je možné zaparkovat, okolo restaurace Skleník (placené parkoviště), odkud lze dojít k modré značce která vede na vrchol. Modrá vede z obce Hrádek a také z Lenešic.


Kontakty:

Vrch Raná u Loun
Web: http://www.obec-rana.com/
GPS: 50.4069N, 13.7712E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google