e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Blšanský Chlum

region: Lounsko, Dolní Poohří, kategorie: přírodní zajímavosti, příroda

Sdílet: facebook twitter google+

Přírodní památka s velmi netradičním vzhledem i netradiční minulostí leží mezi Louny a Blšany. Výrazný kopec s nadmořskou výškou 293 metrů je chráněnou lokalitou. Vzhledem k rovinatému okolnímu terénu nabízí daleký výhled. Sousednímu menšímu vrcholu se říká také Malý Chlum.

Blšanský Chlum 

Historie

Kopec vznikl sopečnou činností ve třetihorách a jeho vrchol stále připomíná sopku. Je významně ovlivněn činností člověka. Až do 30. let 20. století se zde těžil kámen. Ve druhé polovině 20. století sloužilo okolí jako tankodrom, což dodnes dokládají cesty i betonové prvky.

Současnost

V okolí kopce se daří stepním společenstvím, je nalezištěm řady významných teplomilných rostlin i hmyzu. V roce 2012 vyhlášen přírodní památkou. Dnes okolí výrazně pozměňuje výstavba rodinných domů směrem na Louny. Poskytuje krásný výhled na Lounsko a České středohoří.

Přístup

Vrchol leží na žluté turistické cestě z Loun (od Zahradního města cca 2 km) do Chlumčan. Přístupová cesta z Loun je nyní významně ovlivněna stavbou domů a vede po spojovací betonové cestě do Blšan. Značení se proto ztrácí. Vrchol je však dostatečně viditelný, takže není těžké přes pozemky pro rodinné domy dojít pod vrchol a poté si najít cestu vzhůru.


Kontakty:

Přírodní památka Blšanský Chlum
Adresa: Blšany u Loun
GPS: 50.3463N, 13.8403E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google