e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Galerie Benedikta Rejta Louny

region: Lounsko, Dolní Poohří, kategorie: muzea, galerie

Sdílet: facebook twitter google+

Galerie Benedikta Rejta v Lounech nabízí jedinečnou sbírku moderního umění, rozmanitý výstavní program a atraktivní doprovodné programy. Budova galerie v sobě spojuje historii i oceňovanou moderní architekturu. Čeká vás téměř 1500 m2 výstavních ploch ve čtyřech patrech středověkého městského opevnění, v blízkosti náměstí, hned vedle radnice.

galerie-benedikta-rejta-louny-3.jpgHistorie

galerie-benedikta-rejta-louny-4.jpgGalerie Benedikta Rejta se zrodila v šedesátých letech minulého století z výjimečného kulturního kvasu, jenž město Louny vynesl mezi ohniska české kultury. Stalo se tak díky nadšení a tvorbě silných uměleckých osobností – ve stejnou dobu se zde potkali Jan Sekera, Zdeněk Sýkora, Kamil Linhart, Vladimír Mirvald, Josef Hlaváček, Emil Juliš, Josef Šimůnek, Jan Jíra a mnozí další. Své talenty, erudici i organizační schopnosti dali obdivuhodně do služeb umění a připravili tak půdu pro vznik galerie moderního umění. GBR nese jméno královského architekta Benedikta Rejta (1454–1536), překlenujícího období mezi gotikou a renesancí. Jeho veskrze avantgardní přístup, spojující dvě epochy, je vzhledem k zaměření galerie symbolický.

Budova

V roce 1967 dostala GBR budovu starého měšťanského pivovaru se záměrem adaptovat ji na galerii. To se však podařilo až mezi lety 1995–1998, kdy byla galerie rekonstruovaná podle návrhu architektů Emila Přikryla, Tomáše Bezpalce a Tomáše Novotného. Vznikl tak objekt mezinárodního významu. Autoři byli za tuto rekonstrukci v roce 2004 nominováni na Evropskou cenu za architekturu – Mies van der Rohe Award EU.

Expozice

Galerie prochází od roku 2020 zásadní proměnou. Mění výstavní koncepci a otevírá se návštěvníkům. Na počátku roku 2021 proběhla výstava se symbolickým názvem RESET.

Aktuální výstavy a další akce najdete v Kalendáři akcí.

Otevřeno

úterý - neděle 10.00 - 18.00 hodin


Kontakty:

Galerie Benedikta Rejta Louny
Adresa: Pivovarská 34, 440 01 Louny
Telefon: +420 415 652 634, +420 778 728 992
E-mail: gbr@gbr.cz
Web: http://www.gbr.cz
GPS: 50.3581N, 13.796E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google