e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Galerie Benedikta Rejta Louny

region: Lounsko, Dolní Poohří, kategorie: muzea, galerie

Sdílet: facebook twitter google+

Galerie Benedikta Rejta LounyGalerie zaměřená na české i zahraniční moderní umění sídlí v unikátně přestavěné budově bývalého městského pivovaru v Lounech, nedaleko náměstí.

Historie

Původní Galerie Benedikta Rejta, která svým názvem odkazuje na stavitele chrámu svatého Mikuláše v Lounech, vznikla již roku 1966. Spravovala jednak Pamětní síň Emila Filly v Peruci, tak sbírku Oskara Brázdy na Líčkově a poté se věnovala vlastním akvizicím. Jádro sbírky tvoří díla lounských malířů, ale i význačných českých umělců jako Jan Zrzavý, Antonín Slavíček, Vasilij Kandiskij, Max Švabinský, Václav Špála a další. Galerie shromáždila na 18 tisíc děl.

Budova

Současné sídlo galerie, bývalý městský pivovar na hradbách, byl přestavěn podle projektu Emila Přikryla v letech 1993 až 1996. Jeho unikátní dílo, které svou jednoduchodostí a dokonalostí zároveň nechává vyznít uměleckým dílům, bylo nominováno na cenu Evropskou za architekturu Miese van der Rohe. Samotná prohlídka těchto prostor je zajímavým zážitkem. Nicméně budova se potýká s mnoha technickými problémy a výstavní činnost byla v posledních letech omezena. Pamětní síň Emila Filly v Peruci je nadále uzavřena.

Galerie Benedikta Rejta LounyExpozice

Galerie aktuálně vystavuje díla Emila Filly - svitky inspirované čínským uměním a lidovými písněmi, panoramatické krajiny Českého středohoří. Expozice je doplněna příležitostnými výstavami - aktuálně ruská revoluční avantgarda a meziválečná tvorba Emila Filly.

Otevřeno

úterý - neděle 10.00 - 18.00 hodin


Kontakty:

Galerie Benedikta Rejta Louny
Adresa: Pivovarská 34, 440 01 Louny
Telefon: +420 415 652 634
Web: http://www.gbr.cz
GPS: 50.3581N, 13.796E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google