e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Zámek Peruc

region: Lounsko, Dolní Poohří, kategorie: hrady, zámky, zříceniny, muzea, galerie

Sdílet: facebook twitter google+

Rokokový zámek leží v centru obce Peruc na Lounsku a obklopuje ho park. V minulosti býval centrem kultury a inspiroval řadu významných umělců. Žil v něm a také ho proslavil český kubistický malíř Emil Filla. Zámek se otevřel po rozsáhlé rekonstrukci v červenci 2020, další rekonstrukce budou pokračovat po letní sezóně.

Zámek Peruc

Historie

O Peruci se zmiňují písemné prameny již ve 12. století. Tehdy patřila Strahovskému klášteru a už ve 14. století stála na místě dnešního zámku tvrz a od 16. století pak zámek. Budova se ve dvacátých letech 18. století barokně upravovala za pomoci italských stavitelů – Porta, Columbani. V šedesátých letech 18. století se pokračovalo s přestavbou, tentokrát v rokokovém stylu.

Současnost

Aktuálně je v letních měsících zpřístupněno severní a západní křídlo zámku a ty nejhezčí a nejhodnotnější salonky a sály. Zahrada je volně přístupná a najdete v ní - v budově sýpky - Muzeum české vesnice. Pod zámkem se nachází Boženina studánka, která upomíná na pověst o setkání knížete Oldřicha s pradlenou Boženou. Od zámku vede naučná stezka Perucko k Oldřichovu dubu. Pamětní síň Emila Filly je dosud uzavřená.

Otevřeno

komentované prohlídky denně od 10.00 do 18.00 hodin, vstupenky v prodeji on-line

Služby

v areálu Zámecké bistro, otevřené denně v letní sezóně, možnost pikniku


Kontakty:

Zámek Peruc
Adresa: Peruc
Telefon: +420 602 728 422
E-mail: info@zamekperuc.cz
Web: http://www.chateauperuc.cz
GPS: 50.3436N, 13.9632E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google