e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Zámek Libochovice

region: Další tipy v kraji, Dolní Poohří, kategorie: hrady, zámky, zříceniny

Sdílet: facebook twitter google+

Barokní zámek obklopený francouzskou zahradou a anglickým parkem leží na břehu řeky Ohře v centru městečka Libochovice na Litoměřicku. Nabízí orohlídkový okruh zámeckými interiéry a volný vstup do zahrady se skleníky.

Zámek Libochovice

Historie

Historie města i zámku je úzce spjata s nedalekým hradem Házmburk. Zajícové z Házmburka přestavěli starší libochovickou tvrz na gotický hrad, který padl za oběť husitským válkám. V polovině 16. století přechází libochovické panství do rukou Lobkoviců, kteří se zasloužili o povýšení Libochovic na město. Jan starší z Lobkovic nechal postavit na původní místě tvrze postavit renesanční zámek, jehož půdorys zůstal prakticky dochován podnes. Dochována je také renesanční věž, původně zvonice kostela, později vodárna. Dalším výrazným majitelem panství byli Dietrichsteinové, kteří roku 1682 začali s barokní přestavbou, vedenou stavitelem Antoniem della Porta. V této podobě se dochoval dodnes s výjimkou drobných modernizací a přestavby křídla, které koncem 19. století vyhořelo. Posledními majiteli zámku byli Herbersteinové, nyní patří státu.

Současnost

Zámek je přístupný - nádvoří, francouzská zahrada a anglický park volně, skleníky v zahradě se otevírají příležitostně při výstavách. Zámek je přístupný s průvodcem. Pravidelnými akcemi jsou například výstavy bonsají či prohlídky strašidelných sklepů. Před zámkem je pomník Jana Evangelisty Purkyně, který se v Libochovicích roku 1787 narodil.

Zámek LibochovicePark

Založen byl už někdy na počátku 17. století, za Gundakara z Dietrichsteina byla upravena zahradním architektem Janem Tulipánem podle vzoru zahrad ve Versailles. Skleníky do zahrady přibyly v 19. století a určeny byly pro tropické a novozélandské rostliny, později se tam pěstoval třeba kávovník, palmy, begonie. Současnou podobu částečně francouzské zahrady a částečně anglického parku dali parku Herbersteinové.

Expozice

Zámecké interiéry - expozice představuje průřez hisotrickými styly od renesance po empír. Představuje také Salla terenu a Saturnův sál, kde se konají koncerty, dále nábytek, sklo, porcelán, gobelíny, etnografické sbírky Josefa Herbersteina.

Expozice J. E. Purkyně - věnována slavnému rodákovi, přírodovědci a fyziologovi.

Sklepení a skleníky jsou přístupné jen příležitostně.

Služby

v pokladně prodej suvenýrů, v areálu jednoduchá turistická ubytovna, prohlídka zámku trvá 60 minut, poslední vstup 1 hodinu před zavírací dobou.

Přístup

Zámek se nachází v centru Libochovic, parkování je možné na náměstí.

Otevřeno

duben, říjen
soboty, neděle, svátky 10.00 - 16.00 hodin 

květen, červen, září
úterý - neděle 9.00 - 17.00 hodin

červenec, srpen
úterý - neděle 9.00 - 18.00 hodin

Zámecký park je volně přístupný v zimních měsících 8.00 - 18.00 hodin, v letních měsících  8.00 - 19.00 hodin.


Kontakty:

Státní zámek Libochovice
Adresa: Nám 5. května čp. 1, 411 17 Libochovice
Telefon: 420 416 591 443
E-mail: libochovice@npu.cz
Web: http://www.zamek-libochovice.cz
GPS: 50.4052N, 14.044E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google