e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Hrad Hazmburk

region: Další tipy v kraji, Dolní Poohří, kategorie: hrady, zámky, zříceniny, rozhledny

Sdílet: facebook twitter google+

Hazmburk je nejvýznamějším hradem trojúhelníku okolo Třebenic, vedle Košťálova a Oltáříku. Už zdálky jsou vidět jeho dvě věže – černá a bílá. Hrad leží uprostřed zemědělské oblasti nad obcí Klapý na Litoměřicku – podle této obce se také občas pojmenovává. Přístupný je bez průvodce, ale vstupné se platí.

Hrad Hazmburk

Historie

První dny hradu na čedičovém kopci jsou obestřeny tajemstvím a také řadou pověstí. Vznikl zřejmě někdy ve 13. století z popudu rodu Lichtenburků, v roce 1335 ho získává Jan Lucemburský a od něj ho kupují Zajícové, později jmenovaní jako z Házmburka, kteří zřejmě dali hradu toto německé jméno. Ti hrad opevnili natolik, že se ho nepodařilo nikdy dobýt husitům, a tak zůstal na rozdíl od sousedních Libochovic ušetřen plenění. Zřejmě v té době někdy vzniká také městečko Podhradí na jižním svahu pod hradem. Zajícové se ale přestěhovali na konci 15. století do renesančního zámku v Budyni nad Ohří a význam hradu od té doby upadal. V 16. století ho pak prodali Lobkovicům, ale ti už také jeho slávu neobnovili – za své sídlo si vybrali zámek v Libochovicích. Romantickou zříceninu navštěvoval například Karel Hynek Mácha a inspirovala také malíře Emila Fillu.

Na přelomu 19. a 20. století byl čedičový masív příčinou několika přírodních katastrof, které obec Klapý zničily. Obrovské množství horniny se sesulo na Klapý například na Velký pátek roku 1898, kdy skála zničila 32 stavení a školu. Téměř na den o dva roky později pak přišla katastrofa ještě větší, kdy kamení zničilo přes padesát domů a patnáct poškodilo. Od roku 1975 byl hrad pro veřejnost uzavřen, protože hrozily další sesuvy – jen málokdo ale zákaz dodržoval a turisté navštěvovali hrad dál. 

V Dalimilově kronice lze najít pověst o tom, jak vznikl název hradu Klapý. Získal je podle ženských klepů. Na hradě se podle pověsti odehrávala bitva mezi knížetem Lučanů Lévou, který hrad vybudoval, a českým vojskem, které ho obléhalo. Ochránci hradu se zalekli velkého počtu útočníků a ukryli se v hradních zdech. To se nelíbilo jejich ženám, které je obvinili ze zbabělosti a nabídly jim své sukně, aby se mohli skrýt. To muže vybičovalo tak, že zvítězili. Hradu se začalo říkat Klepý či Klapý, neboť ho zachránily ženské klepy.

Současnost

Rozkládá se po celém vršku čedičového kopce a skládá se z dolního a horního hradu. Dolnímu se vstupní branou dominuje okrouhlá tzv. černá věž vysoká 25 metrů, pojmenovaná podle tmavého čediče, ze kterého je postavena. Nad obytným palácem horního hradu se pak tyčí čtvercová, tzv. bílá věž, postavená z pískovce, v níž se kdysi také bydlelo. Najít můžete také pozůstatky zaniklého městečka Podhradí.

Bílá věž je přístupná jako rozhledna, z níž je při dobré viditelnosti vidět až k Bezdězu.

Služby

prodej suvenýrů, příležitostné akce

Přístup

Obec Klapý leží mezi Třebenicemi a Libochovicemi. Z obce Klapý, vede na hrad žlutá značka, která hrad obrouží, cca 2 kilometry se stoupáním cca 180 metrů. Východně za obcí je parkoviště (odbočka u kostela). Na hrad se můžete vydat i z obce Libochovice, která má dobré vlakové i autobusové spojení s okolím, po červené značce asi 5 km.

Otevřeno

duben
středa - neděle 10.00 - 17.00 hodin

květen - červen, září
úterý - neděle 10.00 - 18.00 hodin

červenec, srpen
úterý - neděle 10.00 - 18.30 hodin

říjen
středa - neděle 10.00 - 16.00 hodin


Kontakty:

Státní hrad Hazmburk
Adresa: Purkrabská 2, 411 17 Libochovice
Telefon: 606 820 017
E-mail: hrad.hazmburk@.npu.cz
Web: http://www.hrad-hazmburk.cz/
GPS: 50.4341N, 14.0151E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google