e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Hrad Litoměřice

region: Další tipy v kraji, kategorie: hrady, zámky, zříceniny, muzea, galerie, historie

Sdílet: facebook twitter google+

Hrad LitoměřiceZrekonstruovaný palác hradu ze 14. století jen kousek od hlavního litoměřického náměstí se stal centrem zdejší vinařské oblasti a návštěvníkům nabízí moderní expozici věnovanou českému vinařství. Je zároveň kongresovým centrem.

Historie

Hrad vznikl za Václava II. při severozápadním rohu litoměřického opevnění, dokončil ho ovšem až ve 14. století Jan Lucemburský, který zároveň nechal vystavět nedaleký Kamýk a hrad Střekov. Ve 2. polovině 14. století při rozšíření hradu vznikl palác, který se dochoval prakticky jako jediná součást hradu dodnes. Na sklonku 15. století už nebyl hrad v dobrém stavu, možná byl opuštěný a král ho předal Litoměřickým, kteří ho využívali jako sklady a pivovar, a to až do 20. století. Rekonstrukce, která hradu dodala současnou vysokou špičatou střechu, jednu z dominant Litoměřic, probíhala v 80. letech minulého století, kdy bylo plánováno využití hradu pro potřeby kulturního domu. Poslední rekonstrukce skončila v roce 2011.

Současnost

V současnosti je v hradu moderní expozice vinařství, degustační prostory s původní kamennou dlažbou a klenutými stropy navazujícími na sklepní prostory, v nichž se nachází archiv vín. Dále moderně vybavený konferenční sál se zachovalými gotickými artefakty a salonek propojený s historickým monumentem kaple ze 14. století, ve které se dle dochovaných historických pramenů modlil i Karel IV. V předsálí se konají výstavy, hrad pořádá řadu kulturních akcí.

Expozice 

Výstava Cesta za vínem nabízí průřez českým vinařstvím od dávné historie, zahrnující i Řecko a Řím, přes středověk, novověk až po vinohradnictví 20. a 21. století. Jsou v ní využity interaktivní prostředky pro prezentaci, audiovizuální hry a projekce, mechanické 3D modely a funkční předměty i vyprávění Karla IV v 3D zobrazení o zdejších vinicích. Prohlídky zpestřují vědomostní hry i starodávné dobové nástroje používané ve vinařství. Návštěvníci se mohou pokusit vyrobit i sklenici na víno. Zájemci mohou sledovat film o rekonstrukci hradu, který je po dobu prohlídky promítán na velkoformátovém plátně konferenčního sálu. 

Služby

hradní vinárna, informační centrum, kongresový sál, vinotéka

Otevřeno

denně 9.00 -  17.00 hodin


Kontakty:

Hrad Litoměřice
Adresa: Tyršovo náměstí 68, 412 01 Litoměřice
Telefon: +420 416 536 155
E-mail: recepce@litomerice-info.cz
Web: http://www.hradlitomerice.cz
GPS: 50.5365N, 14.1297E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google