e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Zámek Ploskovice

region: České středohoří, Další tipy v kraji, kategorie: hrady, zámky, zříceniny, naučné stezky, ubytování a gastronomie

Sdílet: facebook twitter google+

Výstavný barokní zámek u Litoměřic, který sloužil jako letní sídlo, je oblíbeným místem filmařů a natáčelo se tu hodně pohádek. Zámek je ve správě Národního památkového ústavu a je otevřen v letní turistické sezóně.

Zámek PloskoviceHistorie

Současný zámek vznikl na konci 17. století jako letní rezidence vévodkyně Anny Marie Františky Toskánské. Snad se na něm měl podílet i stavitel Octavio Broggio, působící v Litoměřicích, ale jeho majitelka spálila všechny účty, takže architekt je neznámý. Původně zde však stála opevněná tvrz řádu Johanitů, později jednoduchý jednokřídlý zámeček. Po roce 1805 pak zámek sloužil jako letní sídlo Habsburků. Od roku 1849 ho na "důchod" užíval bývalý císař Ferdinand I. Dobrotivý, poslední český korunovaný král. Za jeho vlastnictví získal současnou podobu, byl o jedno patro zvýšen, přibyla také vedlejší křídla a významně upraven byl interiér. Přestavba skončila roku 1854. Po roce 1918 sloužil jako letní sídlo ministerstva zahraničních věcí a často ho navštěvoval Edvard Beneš.

Současnost

Od roku 1952 je přístupný veřejnosti, stejně jako přilehlý park. Půvabný zámek je oblíbený u filmařů, mezi nejznámější pohádky zde natáčené patří Princ a večernice, Jezerní královna či seriál První republika. V zámeckém areálu se pravidelně konají Keramické trhy.

Expozice

Zámecké interiéry - 11 místností z dob rakouského císaře Ferdinanda I. Dobrotivého.
Grotty - prohlídka uměle vytvořené jeskyně pod zámkem z 18. století.
Medvědi na zámku - výstava plyšových medvídků pro nejmenší návštěvníky.

Služby

Zámecký park volně přístupný bez vstupného. V zámeckém areálu kavárna Café Páv, otevřena od dubna do října. Parkem vede Naučná stezka Za poklady ploskovického parku. Parkování před zámkem na návsi.

Přístup

Zámek Ploskovice leží ve stejnojmenné obci, odbočka ze silnice Litoměřice - Úštěk, 7 km od Litoměřic. V obci autobus z Litoměřic, cyklostezka č. 3066.

Otevřeno

duben a říjen - sobota, neděle 9.00 - 15.00 hodin
květen a září - úterý až neděle 9.00 - 16.00 hodin
červen až srpen - úterý až neděle 9.00 - 17.00 hodin
zámecký park přístupný celoročně od 9.00 do 18.00 hodin, v létě do 19.00 hodin


Kontakty:

Státní zámek Ploskovice
Adresa: Ploskovice 1, 411 42 Ploskovice
Telefon: +420 724 474 592
E-mail: ploskovice@npu.cz
Web: https://www.zamek-ploskovice.cz
GPS: 50.5597N, 14.2008E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google