e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Oldřichův dub v Peruci

region: Lounsko, Dolní Poohří, kategorie: přírodní zajímavosti, historie, naučné stezky

Sdílet: facebook twitter google+

Oldřichův dub v PeruciPamátný strom na okraji Peruce na Lounsku, který upomíná na pověst, podle níž zde kníže Oldřich našel pradlenu Boženu. Díky tomuto setkání se pak Přemyslovci udrželi na českém trůně další tři staletí. Okolím vede dvanáctikilometrová naučná stezka Perucko.

Historie

Příběh o setkání českého knížete Oldřicha s ženou "perúc" prádlo popisují české kroniky, například Kosmova či Dalimilova. Stalo se tak někdy kolem roku 1000, přičemž historickým faktem je, že Božena se stala druhou ženou knížete, zřejmě proto, že ta první nemohla otěhotnět. Dala mu syna Břetislava I., chrabrého muže, kterému se pro statečnost přezdívalo český Achilles. Další připomínkou této historie je Boženina studánka pod zámkem. Na obou místech se dočtete více o historii tohoto setkání na informačních tabulích.

Oldřichův dub

Dub měří přes 30 metrů a jeho obvod je 760 cm. Je pravděpodobně mladší než udává pověst, přibližně 800 let, ale některé odhady hovoří až o tisícovce let, tedy mohl být svědkem onoho setkání jako malý doubek. Starý strom již musel být několikrát zabezpečen, jeho kmen je dutý a je podepřený a svázaný. U dubu je upraveno odpočinkové místo.

Přístup

Obcí vede naučná stezka Perucko. Vychází z centra obce (od nákupního středika) a jednou ze zastávek je také Oldřichův dub. Od kostela či zámku se dejte dolů Oldřichovou ulicí. Autem je dostupný po silnici z Peruce do Slavětína.


Kontakty:

Oldřichův dub v Peruci
Adresa: Peruc
GPS: 50.3459N, 13.9628E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google