e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Židovský hřbitov Hřivčice

region: Lounsko, Dolní Poohří, kategorie: sakrální památky, historie

Sdílet: facebook twitter google+

Židovský hřbitov HřivčiceOpravený židovský hřbitov nedaleko obce Hřivčice na Lounsku je tichým odpočinkovým místem s krásným výhledem na lounské České středohoří.

Historie

Hřbitov sloužil židovské obci v Hříškově od druhé poloviny 17. století. Je na něm dochováno kolem čtyř stovek náhrobků, z nichž nejstarší je z roku 1687, nejmladší je pak ze 30. let minulého století. Po roce 1939 se již o hřbitov nikdo nestaral a postupně chátral.

Současnost

Záchrana hřbitova začala kolem roku 2000 a zasloužili se o ni příslušníci Církve československé husitské v Peruci, na níž navázala Židovská obec Teplice. Povalené náhrobky byly opět vztyčeny, byly vysekány nálety a opravena opuková zeď a vybudována nová vstupní brána. Nově je zde postaven památník obětem holocaustu z Perucka.

 

Přístup

Židovský hřbitov najdete poblíž železniční trati mezi obcemi Hřivčice a Vrbno nad Lesy. Z Hřivčic se vydejte podle směrovek k městskému hřbitovu, za železničním podjezdem doprava po štěrkové cestě. Sjízdná pro kola i auta. Z centra Hřivčic 1,5 km.

Otevřeno

Hřbitov je volně přístupný.


Kontakty:

Židovský hřbitov Hřivčice
Adresa: Hřivčice
Telefon: +420602272390
E-mail: ivosuslik@seznam.cz
Web: http://zidovsky-hrbitov-hrivcice.hys.cz/
GPS: 50.3248N, 13.9209E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google