e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Hrad Žerotín

region: Lounsko, Dolní Poohří, kategorie: hrady, zámky, zříceniny

Sdílet: facebook twitter google+

Pozůstatky sídelního hradu rytířského rodu Žerotínů najdete na okraji obce Žerotín na Lounsku, v blízkosti hlavní silnice Louny - Praha. Patří k nejstarším šlechtickým hradům v Čechách.

zricenina-hradu-zerotin.jpgHistorie

O založení hradu rodu Žerotínů (či Žirotínů, jak se v té době uvádělo) nejsou žádné písemné zprávy. Jeho zakladatelem byl snad Plichta ze Žirotína někdy v polovině 13. století. Tento rod vybudoval nedaleký Panenský Týnec a začal zde se stavbou kláštera a dodnes nedostavěného chrámu. V 15. století se majiteli stali Házmburkové a následně se majitelé střídali. Hrad zničili Švédové v roce 1639 a přestal být obýván. Místní obyvatelé si ho postupně rozebírali na stavební kámen a v 19. století tam Ditrichštejnové vysízeli sad a postavili sušárnu ovoce.

Součanost

Z hradu se dochovaly jen pozůstatky věže a obytného paláce. Dodnes jsou však patrné mohutné valy a příkopy. Je v majetku obce.

Přístup

Při cestě od hlavní silnice Praha - Louny odbočte v centru obce doprava ke kapličce, za níž začíná hradní areál. Obcí prochází modrá turistická značka do Panenského Týnce a zelená směrem k přírodnímu parku Džbán.

Otevřeno

Hrad je volně přístupný.


Kontakty:

Hrad Žerotín
Adresa: Žerotín
GPS: 50.286N, 13.9098E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google