e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Zámek Nový Hrad

region: Lounsko, Dolní Poohří, kategorie: hrady, zámky, zříceniny, rozhledny, historie

Sdílet: facebook twitter google+

Zámek Nový HradZámek, který prochází v posledních letech postupnou obnovou, je významnou dominantou rovinatého kraje na Lounsku. Krásný pohled na něj se nabízí hlavně ze silnice od Ročova. Zámek je otevřen pro turisty a nabízí několik prohlídkových okruhů, ubytování i občerstvení.

Historie

Zámek byl postaven na místě bývalé kamenné tvrze ze 14. století. Je jedním z mála, u kterých je známo přesné datum založení. Svolení ke stavbě od Jiřího z Poděbrad získal tehdejší majitel tvrze Albrecht Bezdružický z Kolovrat 2. května 1465. Stavba trvala devět let a stala se základem prosperujícího panství. Po sto letech držení Novohradských pánů měnil hrad několikrát majitele a byl renesančně upravován. V 17. století připadl premonstrátskému klášteru na Strahově, kteří zámek upravovali barokně a vystavěli kapli a nové obytné křídlo. Z této doby pravděpodobně pocházejí i krásné dřevěné zdobené stropy. Za vlastnictví Gustava Adolfa Varrensbacha a jeho manželky Marie Sidonie roz. Šlikové se zámek změnil v pohodlné barokní sídlo, kde žili rušným společenským životem. V této podobě se dochoval do současnosti. Sláva zámku však upadala a v roce 1767 ho zadlužený kupují Schwarzeberkové. Již nikdy se ale nestane šlechtickým sídlem – slouží jako hospodářské centrum, kasárna a nakonec JZD. Ani jedno nepřispělo k jeho stavu a v 80. letech minulého století už je zámek v havarijním stavu.

Současnost

Zámek Nový HradObnova zámku začala v 90. letech minulého století. Nyní je v majetku Ústeckého kraje. Po jeho postupné obnově byla zahájena v roce 2012 první plnohodnotná turistická sezóna. Zámek postupně rozšiřuje své prohlídkové okruhy, aktuálně jsou přístupné tři. Bez průvodce je možné si prohlédnout tři nádvoří, koňské stáje, barokní zahrádku, sklepení a také zámeckou věž, která poskytuje rozhled po okolí.

Pravidelně v květnu se zde konají slavnosti spojené s Novohradskou poutí, v průběhu roku další kulturní akce. Na zámku je možnost stylového ubytování a v provozu Zámecký šenk v bývalých konírnách - otevřen v otevírací době zámku, v letních měsících a o víkendech do 21.00 hodin.

Otevřeno

od dubna do října denně mimo pondělí 
duben a říjen – víkend 9.00 – 16.00 hodin, úterý - pátek 10.30 – 14.30 hodin
květen a září – 10.00 – 16.00 hodin
červen až srpen – 9.00 – 17.00 hodin

kalendář akcí


Kontakty:

Zámek Nový Hrad
Adresa: Jimlín 220, 440 01 Louny
Telefon: 415 696 216
E-mail: info@zameknovyhrad.cz
Web: http://www.zameknovyhrad.cz/
GPS: 50.3195N, 13.7496E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google