e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Muzeum města Duchcova

region: Teplicko, kategorie: muzea, galerie

Sdílet: facebook twitter google+

Duchcovské muzeum najdete jen kousek od zámku v Masarykově ulici v bývalém měšťanském domě. Stálá expozice seznamu s historií města. Pravidelně jsou pořádány příležitostné výstavy historické i umělecké. Součástí budovy je čajovna Pohoda.

muzeum-mesta-duchcova.jpgHistorie

Duchcovské muzeum vzniklo v roce 1896 z popudu německých obyvatel města. Velká část sbírek pochází z počátku 20. století. Muzeum tehdy sídlilo tam, co dnes knihovna města. V roce 1922 pak bylo v Duchcově založeno i menšinové české muzeum. Sbírky přešly po druhé světové válce do rukou města. V 60. letech ale muzeum zaniká a sbírky jsou rozmístěny po okolních muzeích. K obnovení muzea došlo až v roce 1994.

Expozice

Historie města Duchcova

Seznamuje s bohatou historií Duchcova a jeho přilehlého okolí od archeologických nálezů dob prehistorických. Z doby laténské je zde vystaven tzv. Duchcovský poklad, který byl nalezen při čištění Obřího pramene v Lahošti v roce 1882 a jeho součástí bylo několik set bronzových předmětů. Z období středověkých dějin města si mohou návštěvníci prohlédnout řadu archelogických nálezů odhalených při výkopech v jádru města. Část expozice je věnována osobnosti Giacoma Casanovy a další pak průmyslu města.

Já, Giacomo Casanova

V červnu 2020 byla otevřena expozice věnovaná osobnosti Giacoma Casanovy, která je umístěná v přízemí muzejní budovy v ulici Masarykova. Expozice seznamuje návštěvníky popularizační formou s životem a dobou Giacoma Casanovyejí součástí jsou interaktivní prvky, možnost vyzkoušení dobových kostýmů, psaní husím brkem nebo pořízení otisku pečeti s logem expozice.

HIKO - kočárky a dětská vozidla z Duchcova

Expozice věnovaná historii místní továrny HIKO, která vyráběla kočárky a dětská vozidla. Firma byla založena v roce 1904 v Trnovanech, později přesídlila do Duchcova, do areálu bývalého cukrovaru na Bílinské ulici. V meziválečném období byla největším výrobcem kočárků v Československu. V druhé polovině 20. století byla firma známá jako Továrna dětských vozidel. Expozice je instalována v samostatném objektu č. p. 19 na nám. Republiky. 

K dispozici je taktéž Badatelna muzea a knihovna se sedmi tisíci položkami, zejména historického a lokálního charakteru.

Otevřeno

Hlavní budova:
říjen až duben
pondělí - pátek 13.00 - 17.00 hodin
květen až září
pondělí - neděle 9.00 - 17.00 hodin

Pobočka náměstí Republiky:
červen až září
pondělí - pátek 11.00 - 15.00 hodin
sobota, neděle 10.00 - 16.00 hodin

kalendář akcí muzea


Kontakty:

Muzeum města Duchcova
Adresa: Masarykova 71/7, 419 01 Duchcov
Telefon: 417 835 526
E-mail: muzeum@muzeumduchcov.cz
Web: http://www.muzeumduchcov.cz/
GPS: 50.6029N, 13.7461E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google