reklama 300 turistických cílů na jednom místě
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Přehrada Fláje

region: Krušné hory, Mostecko, kategorie: hory, příroda, technické památky

Sdílet: facebook twitter google+

Vodní nádrž na Flájském potoce v Krušných horách u Českého Jiřetíně je pilířovou přehradou - uvnitř dutou, jedinou svého druhu v České republice. Výška hráze je 58,5 metru, dlouhá je téměř půl kilometru. Je zásobárnou pitné vody pro Podkrušnohoří. Rozkládá se na ploše více než 150 hektarů. Její hráz je přístupná veřejnosti pěšky, k vodní hladině je vstup zakázán. Příležitostně je zpřístupňována veřejnosti.

Přehrada Fláje 

Historie

Vybudována byla v letech 1951 až 1963. K dopravě materiálu sloužila Moldavská horská dráha. Na dně přehrady skončila osada Fláje, jejíž dřevěný roubený kostel sv. Jana Křtitele byl přemístěn do Českého Jiřetína.

Současnost

V 50. výročí dokončení přehrady byla vydána Českou poštou známka v řadě Technické památky ČR. Obvykle koncem května pořádá Povodí Ohře Dny otevřených dveří, které nabízí unikátní pohled do nitra přehrady. Povodí Ohře plánuje také vybudovat u hráze informační centru ve spolupráci s nedalekou saskou přehradou Rauschenbach. Nedaleko od hráze vede trasa podél Flájského plavebního kanálu, vodní cesty z počátku 17. století.


Kontakty:

Vodní dílo Fláje
Adresa: Český Jiřetín
GPS: 50.6878N, 13.585E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google