e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Přehrada Fláje

region: Krušné hory, Mostecko, kategorie: hory, příroda, technické památky

Sdílet: facebook twitter google+

Vodní nádrž na Flájském potoce v Krušných horách u Českého Jiřetíně je pilířovou přehradou - uvnitř dutou, jedinou svého druhu v České republice. Výška hráze je 58,5 metru, dlouhá je téměř půl kilometru. Je zásobárnou pitné vody pro Podkrušnohoří. Rozkládá se na ploše více než 150 hektarů. Její hráz je přístupná veřejnosti pěšky, k vodní hladině je vstup zakázán. Vnitřek hráze je přístupný s průvodcem.

Přehrada Fláje

Historie

Vybudována byla v letech 1951 až 1963. K dopravě materiálu sloužila Moldavská horská dráha. Na dně přehrady skončila osada Fláje, jejíž dřevěný roubený kostel sv. Jana Křtitele byl přemístěn do Českého Jiřetína.

Současnost

Na hrázi je umístěno informační centrum, které zajišťuje prohlídky hráze. Nedaleko od hráze vede trasa podél Flájského plavebního kanálu, vodní cesty z počátku 17. století.

Naučná stezka Fláje

Okolo přehrady vede Naučná stezka Fláje, která začíná u nového infocentra na hrázi přehrady. Seznamuje s budováním přehrady, zaniklými obcemi i přírodními zajímavostmi okolí. Vede také k místu, kde stávala obec Fláje a k pozůstatkům kostela. Z Flájí pokračuje do Českého Jiřetína.

Prohlídky přehrady

Informační centrum Fláje zajišťuje prohlídky útrob přehrady. Nutná rezervace on-line

květen - říjen
středa, čtvrtek 12.30 a 14.30 hodin
pátek 10.30 a 14.30 hodin
sobota, neděle 9.30 a 14.30 hodin

listopad - duben
sobota, neděle 12.30 hodin


Kontakty:

Vodní dílo Fláje
Adresa: Český Jiřetín
GPS: 50.6878N, 13.585E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google