e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Docela velké divadlo Litvínov

region: Mostecko, kategorie: kina, divadla

Sdílet: facebook twitter google+

Profesionální soukromé divadlo, které se věnuje především autorské tvorbě pro děti a mládež, ale hraje i pro dospělé. Pravidelně hostuje v pražských divadlech i po celé ČR. Svá představení uvedlo DVD také v Německu, Itálii, USA a Austrálii, kam je pravidelně zváno. S divadlem spolupracuje řada pražských herců.

Docela velké divadlo Litvínov

V Litvínově sídlí divadlo v bývalém ZK Benar, které bylo členy divadla, za pomoci litvínovských a mosteckých podnikatelů, upraveno na příjemný divadelní prostor pro 360 diváků. Kromě divadelního sálu nabízí i divadelní bar a klub a výstavní prostory, kde vystavují především děti z místních škol a školek.

Historie

Ředitel a umělecký šéf Docela velkého divadla - Jurij Galin, absolvent moskevského uměleckého institutu, žák Anatolije Efrose, J. Zavadského a S. Benkendorfa - žije a pracuje v Čechách řadu let. Hostoval v divadlech v Plzni, Kladně, Ústí nad Labem, Karlových Varech, Opavě a v Košicích. V roce 1996 otevřeli Jurij a Jana Galinovi Docela velké divadlo jako volné sdružení umělců ve svobodném povolání spolu s výtvarnicí Milenou Dubšíkovou a herci Romanem Ihnatolou, Jitkou Rakovou, Lubošem Ihnatolou, Janem Říhou a Lenkou Lavičkovou.

Divadlo navazuje - také svým názvem - na dlouholetou divadelní historii v Litvínově, spjatou s Docela malým divadlem. Historie současného sídla je spjata s německým tělocvičným spolkem Deutches Turnverein, který si nechal budovu postavit jako "turnhalle", tedy tělocvičnu a společenský dům v roce 1911. Snad už před válkou byla budova upravena pro divadlo a koncerty. V 50. letech byl dům přestavěn na závodní klub s vybaveným divadlem, malým sálem pro loutkové divadlo a kinem a stala se vyhledávaným kulturním centrem Litvínova.

Současnost

DVD se věnuje především autorské tvorbě. Kmenovým autorem divadla je Jana Galinová. Divadlo uvádí její texty psané přímo pro členy divadla. Divadlo uvádí řadu činoherních i loutkových pohádek pro malé i velké a představení pro dospělé diváky. Dalším působištěm DVD - kromě hostování po celé ČR - je například Městská knihovna v Mostě.

Divadlo nabízí možnost zapůjčení kostýmů.

kalendář akcí


Kontakty:

Docela velké divadlo Litvínov
Adresa: Rooseveltova 279, 436 01 Litvínov
Telefon: 476 752 487, 777 000 933
E-mail: docelavelkedivadlo@seznam.cz
Web: http://www.docelavelkedivadlo.cz/
GPS: 50.6005N, 13.6113E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google