e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Zámek Valeč

region: Další tipy v kraji, Dolní Poohří, kategorie: hrady, zámky, zříceniny

Sdílet: facebook twitter google+

Na okraji Doupovský hor v krajině plné lesů leží půvabné barokní město s řadou historických památek. Nejvýznamnější z nich je zámek, tyčící se nad obcí Valeč, obklopený parkem.

Zámek ValečHistorie

První písemné zmínky hovoří v polovině 14. století o statku pánů z Valče. Zbytky tehdejší tvrze jsou dochované v zámeckém parku. První zprávy o zdejším hradu či zámku pochází z roku 1526, kdy byl majetkem Jakuba Kyšperského z Vřesovic. Renesanční přestavbu provedli roku 1585 Štampachové, další barokní pak na přelomu 17. a 18. století. Tehdy se na přestavbě zámku i celého okolí podíleli přední barokní umělci a rozsáhlá přestavba trvá desítky let. Další přestavby - novoresanční a novobarokní pokračují i za dalších majitelů ve druhé polovině 19. století. Po druhé světové válce je zámek zkonfiskován, dlouhá léta byl dětským domovem. V roce 1976 zde propukl ničivý požár, z něhož se zámek vzpamatovává dodnes.

Zámek ValečZámecký park

Zámek obklopuje krásný barokní park s množstvím staveb a soch. Na jeho výzdobě se významně podílel slavný barokní sochař Matyáš Braun. V současné době jsou však v parku umístěny pouze kopie soch, originály byly po požáru uloženy v Kladrubech. Unikátní je také zahradní skleník z ocelolitinové konstrukce z konce 19. století, oblíbený u filmařů, či letohrádek s vyhlídkovou věží. Dále je součástí parku také stavba určená pro divadelní a hudební produkce - teatron, iluzivní brány a v lese umělá zřícenina tzv. neuhausu a další krajinné prvky. Většina je ve špatném stavu, samotný park je však udržovaný. Z teras je hezký výhled na Valeč a do krajiny.

Současnost

Po požáru se zámek postupně opravuje a byl již zpřístupněn veřejnosti. Park je volně přístupný od úsvitu do soumraku. Ve Valči je řada dalších zajímavých památek - v centru obce kostel Narození svatého Jana Křtitele se zvláštní věží s šindelovou střechou, zámecký kostel Nejsvětější Trojice, před ním stojí sloup vytvořený Matyášem Braunem, dále valečská křížová cesta, v obci malé národopisné muzeum

Prohlídky

Prohlídky zámku samostatně bez průvodce, zámek nabízí i noční prohlídky s lucernou. Vstupenky se prodávají v infocentru a kavárně Prádelna, tamtéž k zapůjčení texty. Zámek je bez vybavení, konají se zde příležitostné výstavy umění.

Služby

Infocentrum, kavárna, venkovní posezení, možnost ubytování, zapůjčení společenských her (croquet a petanque do zámeckého parku).

Otevřeno

listopad - březen
středa, čtvrtek, neděle 11.00 - 17.00 hodin, pátek, sobota 11.00 - 23.00 hodin

duben - říjen
úterý, středa, čtvrtek, neděle 10.00 - 17.00 hodin, pátek, sobota 10.00 - 23.00 hodin


Kontakty:

Státní zámek Valeč
Adresa: 364 55 Valeč v Čechách
Telefon: +420 353 399 731
E-mail: valec@npu.cz
Web: http://www.zamek-valec.cz
GPS: 50.1748N, 13.252E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google